Από την Αρχαία Ολυμπία ξεκίνησε χθες η 3η Περιήγηση Κλασσικών Αυτοκινήτων «Tour du Peloponnese», που διοργανώνει η Ομάδα Scuderia Triskelion σε συνεργασία με το Αθλητικό Σωματείο Πυθαγόρας και την ΟΜΑΕ (Ομοσπονδία Μηχανοκίνητου Αθλητισμού) και την υποστήριξη του Δήμου Αρχαίας Ολυμπίας. Του ανταποκριτή μας από το patrisnews.com στην Ηλεία Στόχος της περιήγησης, στην οποία συμμετέχουν 12 πληρώματα από το εξωτερικό – από την Αμερική, την Αγγλία, την Ιταλία, το Βέλγιο, την Ολλανδία ενώ υπάρχει κι ένα «μεικτό» πλήρωμα, το Ελληνοϊρανικό – και 8 ελληνικά πληρώματα (σ.σ θα προστεθούν στην περιήγηση μέσα στις επόμενες ημέρες) είναι η ανάδειξη των πιο όμορφων και σημαντικών πολιτιστικών μνημείων της Πελοποννήσου. Έτσι, μέχρι το Σάββατο 8 Οκτωβρίου, οι συμμετέχοντες θα περάσουν από τον Επικούρειο Απόλλωνα (σ.σ χθες, μετά την Ολυμπία) τον Μυστρά, τη Μάνη, τη Μονεμβασιά, την Επίδαυρο, τις Μυκήνες.
Εντυπωσιακή εκκίνηση από την Ολυμπία για τον 3ο «Tour du Peloponnese»
Θα διαρκέσει έως τις 8 Οκτωβρίου
![Εντυπωσιακή εκκίνηση από την Ολυμπία για τον 3ο «Tour du Peloponnese»](/files/1/2016/10/Peloponnese1.jpg)