Η UPS Ελλάδας προχώρησε σε μια διαφορετικού τύπου αποστολή το Σάββατο 17 Δεκεμβρίου, φέρνοντας δώρα και συσκευές για το σπίτι σε ένα από τα πιο απομακρυσμένα μέρη της Ελλάδας. Οι κάτοικοι του χωριού Πενταγιοί, οι οποίοι ζουν υπό δύσκολες συνθήκες το χειμώνα, έλαβαν δώρα όπως μπουφάν, ηλεκτρικές κουβέρτες και παιχνίδια για τα παιδιά.
«Οι άνθρωποι που ζουν σε μεγάλες πόλεις συχνά παίρνουν ως δεδομένες τις σύγχρονες ανέσεις» είπε ο Jim Kearney, Country Manager της UPS Ελλάδας. «Για τα φετινά Χριστούγεννα θελήσαμε να κάνουμε λίγο ευκολότερη τη ζωή των ανθρώπων που βρίσκονται ξεκομμένοι από την υπόλοιπη χώρα». Τα τελευταία χρόνια ο πληθυσμός των μονίμων κατοίκων του χωριού μειώνεται συνεχώς, όπως συμβαίνει σχεδόν σε όλα τα ορεινά χωριά της Ελλάδας. Παρόλα αυτά, υπάρχει ακόμα μια ζωντανή κοινότητα 35 κατοίκων που ασχολούνται κυρίως με τη γεωργία και την κτηνοτροφία.