Όλοι επικεντρώνονται στα γκολ του Βάρντι, τις … υδραυλικές κινήσεις του Μαχρέζ, το ρόλο που παίζει στο παιχνίδι της Λέστερ ο Ντάνι Ντρινκγουότερ, κερζίοντας και την κλήση του στην εθνική ομάδα της Αγγλίας, αλλά και τους στόπερ – κολώνες των «αλεπούδων», με τους Μόργκαν και Χουτ να κινούν τα νήματα. Ο Κάσπερ Σμάιχελ, μένει στην… αφάνεια. Είναι, όμως, από τους ήρωες της φετινής Λέστερ. Με… επώνυμο βαρύ, σαν ιστορία. Με τον πατέρα του να έχει αφήσει ανεξίτηλα σημάδια στην ιστορία της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και τον Κάσπερ ν’ ακολουθεί το ίδιο επάγγελμα, την ίδια θέση, να τολμά και να είναι πλέον μέλος της ομάδας που φτάνει όλο και πιο κοντά στη μεγαλύτερη έκπληξη από καταβολής Πρέμιερ Λιγκ και σε μια από τις μεγαλύτερες στα χρονικά του αγγλικού ποδοσφαίρου. Στο παιχνίδι με τη Σάντερλαντ, στο «Στάδιο του Φωτός», ο Σμάιχελ κράτησε για 14η φορά ανέπαφη την εστία του στις 33 αγωνιστικές που έχουμε δει στο κορυφαίο πρωτάθλημα μέχρι και αυτή τη στιγμή. Οι 14 φορές που δεν επέτρεψε σε κανέναν να παραβιάσει την εστία του, είναι η καλύτερη επίδοση από οποιονδήποτε άλλο τερματοφύλακα στην Πρέμιερ Λιγκ την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο! Ναι, προφανώς για να βρίσκεται η Λέστερ εκεί που βρίσκεται, χρειάζεται να μη δέχεται γκολ και να παίρνει όλους τους βαθμούς από τα παιχνίδια της φορτώνοντας τ’ αντίπαλα δίχτυα, όμως, στην έναρξη της σεζόν, η ομάδα του Ρανιέρι… συστήθηκε ως το «θαύμα των ανατροπών». Όσα δεχόταν, σε τόσα απαντούσε ή και τα ξεπερνούσε για να πάρει τις νίκες που… έχτιζαν σιγά – σιγά το φετινό παραμύθι μέχρι να φτάσουμε πλέον σε σημείο που έπειτα από κάθε αγωνιστική το νήμα αρχίζει και κόβεται για να πάρουν οι «αλεπούδες» το στέμμα. Η αλήθεια είναι ότι ο Κάσπερ Σμάιχελ έχει «ταλαιπωρηθεί» τρομερά στην καριέρα του. Από τη Μάντσεστερ Σίτι που δεν τον πίστεψαν, το 2005, στην Κάρντιφ, στη Νοτς Κάουντι, μέχρι και τις Ντάρλινγκτον και Μπέρι, ενώ, βρέθηκε και στο σκοτσέζικο ποδόσφαιρο όπου φόρεσε τη φανέλα της Φόλκερκ. Αυτός που τον πίστεψε περισσότερο απ’ όλους τα προηγούμενα χρόνια, προτού βρει εν έτει 2016 έναν «φύλακα – άγγελο» στο πρόσωπό του ο Κλαούντιο Ρανιέρι και τον αποδεχθεί όσο ποτέ άλλοτε ο κόσμος, ήταν ο Σβεν Γκόραν Έρικσον.
Κάσπερ Σμάιχελ, ο… αφανής ήρωας της Λέστερ
Θεμέλιος λίθος στη φετινή επιτυχία της ομάδας
![Κάσπερ Σμάιχελ, ο… αφανής ήρωας της Λέστερ](/files/1/2016/04/sxmaixel1.jpg)