Ο Βλάσσης Μπονάτσος το μόνο που δεν χρειάζεται είναι ιδιαίτερες συστάσεις. Κι αυτό γιατί έγραψε τη δική του ιστορία ως μουσικός, ηθοποιός, παρουσιαστής και άνθρωπος για όλες τις ψυχαγωγικές δουλειές, τραβώντας πάντα τον δικό του δρόμο και ακολουθώντας αποκλειστικά τα κελεύσματα της καρδιάς του. Το ελληνικό κοινό τον γνώρισε ήδη από τα μικράτα του ως μέλος των φοβερών Πελόμα Μποκιού, που μας άφησαν παρακαταθήκη αξέχαστες ροκ δημιουργίες σαν τον «Γαρύφαλλο». Αν και δεν θα έμενε, αλίμονο, εκεί! Μετά ήρθε η καριέρα του ηθοποιού, που έκλεψε από τη μεγάλη Βουγιουκλάκη το χειροκρότημα του κοινού, η προσωπική σχέση με την εθνική μας σταρ και τα χρόνια των «Απαράδεκτων», της καλύτερης κατά πολλούς τηλεοπτικής σειράς που θυμόμαστε ακόμα. Αλλά και πάλι δεν είμαστε παρά στα μέσα μόνο της εκτεταμένης και πολυσχιδούς καριέρας του Μπονάτσου, καθώς από αιώνιος έφηβος της ελληνικής ροκ σκηνής μετατράπηκε σε παρουσιαστή πρώτης γραμμής, βάζοντας στα στόματα όλων ατάκες που δύσκολα θα ξεχαστούν, όπως το «φοβερό» και το «πάρα πολύ ωραίο», που τα ξεστόμιζε με τον χαρακτηριστικό του τρόπο. Φαρσέρ και πειραχτήρι τόσο εντός γυαλιού όσο και εκτός, ο ασυμβίβαστος σόουμαν υπήρξε μια καθολική και χειμαρρώδης προσωπικότητα που έκανε ό,τι έκανε με μια ζηλευτή ανεμελιά, λες και του χρωστούσε η ζωή. Με θράσος γλυκό και ειλικρίνεια πρωτόγνωρη, ο Μπονάτσος έπιασε τη ζωή από τα μαλλιά και έζησε όσο έζησε χωρίς δεύτερες σκέψεις. Ένας σωστός και ακούραστος καλλιτέχνης δηλαδή που περιέβαλλε ό,τι κι αν έκανε με τη δημιουργικότητα και το φλογερό ταμπεραμέντο του…
Πρώτα χρόνια και Πελόμα Μποκιού
Toν Δεκέμβριο του 1970 το σπουδαίο αμερικάνικο περιοδικό «Rolling Stone» περιλαμβάνει στη λίστα του με τα καλύτερα ροκ συγκροτήματα του πλανήτη δύο ονόματα από τον ελλαδικό χώρο: το ένα είναι ο Διονύσης Σαββόπουλος και το άλλο οι Πελόμα Μποκιού!
Ενδεικτικό του ποιος ήταν ο Μπονάτσος στα νιάτα του είναι το περιστατικό που εκτυλίχθηκε σε συναυλία των Πελόμα Μποκιού στο 17ο Σχολείο Αρρένων στο Παγκράτι, όταν η αστυνομία διέκοψε τη συναυλία. Ο Μπονάτσος απευθύνθηκε από το μικρόφωνο στους αστυνομικούς λέγοντάς τους με τη χαρακτηριστική του γλυκιά αναίδεια: «Αφήστε μας να παίξουμε δύο κομμάτια και μετά θα παίξουμε και τον Εθνικό Ύμνο»!
Ο Μπονάτσος ανεβαίνει στο θεατρικό σανίδι
Η θρυλική παράσταση τον κάνει γνωστό στα πέρατα του θεατρικού κόσμου και του εξασφαλίζει τόσο τη συνέχειά του στο σανίδι όσο και έναν μεγάλο έρωτα. Δίπλα στη Βουγιουκλάκη θα παίξει και τη σεζόν 1983-1984 στο έργο «Βίκτωρ Βικτώρια», όντας πια ζευγάρι τόσο στο θέατρο όσο και τη ζωή. Ο σκανδαλοθηρικός Tύπος της εποχής λάτρεψε το αναπάντεχο ειδύλλιο της «εθνικής σταρ» Αλίκης και του «επαναστάτη» Βλάσση και οι παπαράτσι καραδοκούσαν για ένα καρέ. Τελικά, τον Αύγουστο του 1982 η Αλίκη πραγματοποιεί με τον Βλάσση την πρώτη τους κοινή φωτογράφηση στον Θεολόγο σε εβδομαδιαίο περιοδικό της εποχής, επισημοποιώντας στην ουσία τη σχέση τους.
Τα χρόνια της τηλεόρασης
Ακολουθούν μετά πληθώρα εκπομπών και ποικίλων τηλεοπτικών προϊόντων, τα οποία φέρνει σε πέρας ο Μπονάτσος με τη χαλαρή του διάθεση και την εκρηκτική του ενέργεια. Τηλεπαιχνίδια, τηλεοπτικά σόου, γκεστ εμφανίσεις σε σίριαλ και εκπομπές, αλλά και τα φοβερά «Vlass back» (ΣΚΑΪ), «Άλλα κόλπα» (MEGA), «Με φόρα» (ΑΝΤ1), «Να η ευκαιρία» (MEGA) και τόσα ακόμα!
Ο Βλάσσης ήταν ταυτοχρόνως ο πρώτος που παρουσίασε στη χώρα μας τηλεοπτικές φάρσες σε διάσημους, ανοίγοντας έτσι τον δρόμο για ένα ιδιαίτερα δημοφιλές είδος ψυχαγωγικής εκπομπής…
Λατρεμένος πια του ελληνικού κοινού και με το κασέ του στα ύψη, ο πάντα αυθόρμητος και με πηγαίο χιούμορ Μπονάτσος αυτοσχεδίαζε συχνά, καθώς είχε πρόβλημα με την αποστήθιση του σεναρίου! Ασυγκράτητος και με απίστευτη ενέργεια, έβαζε πάντα κάτι από τον εαυτό του σε ό,τι έκανε.
Προσωπική ζωή και τέλος
Και τον λάτρεψαν όλοι γιατί ακριβώς ήταν πάντα ο εαυτός του, ο Μπονάτσος που περιέφερε τον ωραίο τρελό Βλάσση όπου κι αν τον πήγαινε η δουλειά του… Δείτε όλα τα πρόσωπα που φιλοξενούνται στη στήλη «Πορτραίτα» του newsbeast.gr