Με στόχο να δώσει ένα μήνυμα υπέρ της πρόληψης των τροχαίων ατυχημάτων/δυστυχημάτων και υπέρ του καθαρού αθλητισμού, ο Θεσσαλονικιός χειρουργός, Στέργιος Αράπογλου, με την υποστήριξη της ΧΑΝΘ, ξεκίνησε στις 10 Σεπτεμβρίου από το Ορμένιο του Έβρου να περπατήσει 1.400 χιλιόμετρα και αφού περάσει από 293 πόλεις, κωμοπόλεις, χωριά και διάφορους οικισμούς να φτάσει στις 3 Οκτωβρίου στο Ακρωτήριο Ταίναρον. Σύμφωνα με στοιχεία της Διεύθυνσης Τροχαίας Θεσσαλονίκης σχετικά με τα θανατηφόρα τροχαία ατυχήματα στον νομό, κατά το πρώτο εξάμηνο του 2018, το 47,37% αφορούσε παρασύρσεις πεζών, το 31,58% συγκρούσεις οχημάτων και το 21,05% εκτροπές. Τα στοιχεία του πρώτου εξαμήνου σχετικά με τα σοβαρά -αλλά όχι θανατηφόρα- τροχαία ατυχήματα, δείχνουν ότι το 44,44% ήταν παρασύρσεις πεζών, το 33,33% σε εκτροπές οχημάτων οχημάτων, το 16,67% συγκρούσεις κινούμενων και το 5,56% πρόσκρουση οχήματος. Εξάλλου, σύμφωνα με στοιχεία της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής, μόνο για τον Ιούνιο του 2018, τα οδικά τροχαία ατυχήματα που συνέβησαν σε ολόκληρη τη χώρα και προκάλεσαν τον θάνατο ή τον τραυματισμό ατόμων ανέρχονται σε 944.
Έγινε «Φόρεστ Γκαμπ» για την ευαισθητοποίηση στο θέμα της παράσυρσης πεζών
Ξεκίνησε να περπατά 1.400 χιλιόμετρα υπέρ της πρόληψης των τροχαίων
![Έγινε «Φόρεστ Γκαμπ» για την ευαισθητοποίηση στο θέμα της παράσυρσης πεζών](/files/1/2018/09/arapoglou1.jpg)