«Οτιδήποτε και να κάνουν είναι δικό μας καθήκον να τους βρούμε, όπου και να πάνε, θα είμαστε πίσω τους θα τους πακετάρουμε, θα τους επιστρέψουμε στην Τουρκία και θα τους παραδώσουμε στην τουρκική δικαιοσύνη». Αυτή η δήλωσε που έκανε ο αντιπρόεδρος της Τουρκίας, Μπεκίρ Μποζντάγ, προ ημερών είναι ακριβώς αυτή που έχει θέσει σε κόκκινο συναγερμό την Αθήνα μετά την αποφυλάκιση των Τούρκων αξιωματικών. Μάλιστα το γεγονός ότι οι ειδικές δυνάμεις της Τουρκίας είναι σε επιφυλακή στο Αιγαίο, αλλά και το παρελθόν της Άγκυρας που έχει απαγάγει από το Κόσοβο ύποπτους Γκιουλενιστές έχει θέσει σε ύψιστο συναγερμό τις ελληνικές αρχές. Άλλωστε τα σενάρια που διακινούνται είναι πολλά και περίεργα, όπως εξαιρετικά περίεργο είναι το κλίμα που επιχειρεί να διαμορφώσει η Άγκυρα βάζοντας καθημερινά στόχο στην Ελλάδα. Οι οχτώ Τούρκοι αξιωματικοί, που έφτασαν στην Ελλάδα με ελικόπτερο λίγες ώρες μετά το αποτυχημένο πραξικόπημα της 15ης Ιουλίου του 2016 και ζήτησαν πολιτικό άσυλο, βρίσκονται – σύμφωνα με Τα Νέα – σε στρατόπεδο στην ηπειρωτική χώρα, με τα μέτρα ασφαλείας να είναι κάτι περισσότερο από δρακόντεια. Οι ελληνικές αρχές δεν φοβούνται μόνο το ενδεχόμενο της απαγωγής. Φοβούνται και το σενάριο να επιχειρήσει κάποιος ακόμη και να δολοφονήσει τους «οκτώ». Γι’ αυτό το λόγο, υπάρχει ξεχωριστή ροή πληροφοριών μόνο για τους Τούρκους αξιωματικούς. Και με βάση αυτές τις πληροφορίες αναπροσαρμόζεται συνεχώς το σχέδιο για τη φρούρησή τους.
Ο φόβος δολοφονίας
Περισσότερο από το ενδεχόμενο της απαγωγής, οι ελληνικές αρχές φοβούνται την απόπειρα δολοφονίας ή δηλητηρίασης των 8 Τούρκων αξιωματικών. Γι’ αυτό ελεύθεροι σκοπευτές βρίσκονται επί 24ης βάσης ακροβολισμένοι περιμετρικά των εγκαταστάσεων και ελέγχουν κάθε κίνηση. Παρούσες επίσης ειδικές μονάδες των ΕΚΑΜ, της Αντιτρομοκρατικής και των ΜΑΤ. Όλες οι κινήσεις βιντεοσκοπούνται και ο χώρος, σε μεγάλη ακτίνα, ελέγχεται και ηλεκτρονικά. Εκτός αυτού, καθημερινά ελέγχεται και το φαγητό των 8. Όπως και τα γλυκά που τους στέλνουν οι οικογένειές τους από την Τουρκία. Στους Τούρκους αξιωματικούς παρέχεται και ψυχολογική υποστήριξη.