Κλείδωσαν οι ελληνοτουρκικές μάχες με φόντο το Final-4. Ο τρίτος Ολυμπιακός θα κοντραριστεί με την Εφές για ένα εισιτήριο στην Πόλη και ο τέταρτος Παναθηναϊκός θα ανταμώσει με τη Φενέρ του Ομπράντοβιτς
Ο Παναθηναϊκός εξασφάλισε το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs και θα αντιμετωπίσει τη Φενέρμπαχτσε σε σειρά best-of-five (σ.σ. πρόκριση στις τρεις νίκες) μετά την εντός έδρας ήττα της Μπασκόνια από τη Ζαλγκίρις! Έτσι, λοιπόν, ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς θα επιστρέψει στο ΟΑΚΑ για τουλάχιστον άλλες δυο αναμετρήσεις με την πρώην ομάδα του.
Η απρόσμενη ήττα της Μπασκόνια από τη Ζαλγκίρις έφερε την Αναντολού Εφές πάνω στους ερυθρολεύκους και τη Φενέρμπαχτσε του Ζοτς πάνω στους πράσινους.