Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου σήμερα και η συνεχώς αυξανόμενη χρήση του Internet από παιδιά και εφήβους, δίνει στους γονείς έναν ακόμη ρόλο, αυτόν του Ψηφιακού Γονέα, του γονέα που ενημερώνεται εγκαίρως ο ίδιος για τους κινδύνους που εγκυμονεί το διαδίκτυο και φροντίζει να εκπαιδεύσει αλλά και να προστατεύσει το παιδί του με προληπτικά μέτρα. Ο ρόλος του Ψηφιακού Γονέα γίνεται ολοένα και πιο επιτακτικός καθώς σύμφωνα με σχετικές έρευνες:
- 7 στους 10 Έλληνες δεν γνωρίζουν από ποια ηλικία μπορεί ένα παιδί να έχει λογαριασμό Gmail
- 1 στους 2 Έλληνες πιστεύει ότι επιτρέπεται το «κατέβασμα» βίντεο από το YouTube.
- 4 στους 10 Έλληνες δεν γνωρίζουν σε τι μας ενημερώνει η «Πολιτική Απορρήτου» ενός ιστοχώρου