Η Διεύθυνση Μουσικών Δραστηριοτήτων της αντιδημαρχίας Πολιτισμού και Νεολαίας του δήμου Θεσσαλονίκης διοργανώνει συναυλία με τη Συμφωνική Ορχήστρα του δήμου Θεσσαλονίκης την Πέμπτη 18 Νοεμβρίου στις 21:00 στην αίθουσα Τελετών του Α.Π.Θ.
Τη συναυλία θα διευθύνει η Αρχιμουσικός Δήμητρα Ζησέκα και σολίστ θα είναι οι: Κώστας Μακρυγιαννάκης (κιθάρα) και Κων/νος Ράπτης (μπατονεόν) που θα μας μεταφέρουν στη Λατινική Αμερική, με το κοντσέρτο για κιθάρα και μπαντονεόν, του Astor Piaggola.
Στη συναυλία θα ακουστεί επίσης η συμφωνία αρ. 8 σε Σολ – Μείζ. του Antonin Dvořak και το έργο του Arvo Part “Fratres” για ορχήστρα εγχόρδων και κρουστά.
Προσκλήσεις θα διατίθενται δωρεάν από :
Κέντρο Μουσικής, Κουντουριώτου 17, τηλ. 2310 538440, 491
Εκδοτήριο οδού Αριστοτέλους, τηλ. 2310 271116
Πολιτιστικό Περίπτερο του δήμου στην Καμάρα, τηλ. 2310 211130.