Μια μεγάλη έκπληξη επιφύλασσε η πρεμιέρα των προκριματικών του Euro 2012, με τη Λευκορωσία να επικρατεί στο Παρίσι της Γαλλίας με 1-0. Στα υπόλοιπα ματς της ημέρας, τα φαβορί κατάφεραν να φτάσουν εύκολα ή δύσκολα στη νίκη.

Ήττα σοκ για τη Γαλλία η οποία δεν φάνηκε να συνήλθε από τo χαστούκι στο Μουντιάλ, γύρισε μάγουλο και έφαγε ακόμη ένα από τη Λευκορωσία, στην πρεμιέρα των προκριματικών του Euro 2012. Η έλευση του Μπλατ δεν άλλαξε το σκηνικό και η Γαλλία ηττήθηκε με 1-0 από τους μαχητικούς Λευκορώσους, χάρη στο τέρμα που σημείωσε ο Κίσλιακ στο 86′ της αναμέτρησης. Αξίζει να σημειωθεί πως οι τρικολόρ για πρώτη φορά από το 1937, χάνουν τέσσερα συνεχόμενα ματς.

Έστω και δύσκολα, το ΕΙΡΕ κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Αρμενίας και να πάρει την εκτός έδρας νίκη για την πρώτη αγωνιστική των προκριματικών του Euro 2012, με σκορ 1-0. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος για τους Ιρλανδούς, ο Φαεΐ στο 76ο λεπτό της αναμέτρησης.

Εύκολο απόγευμα είχε η Τουρκία στο Καζακστάν επικρατώντας με το ευρύ 3-0 των Κοζάκων, αποτέλεσμα που τους έφερε στην κορυφή του 1ου ομίλου των προκριματικών. Το σκορ άνοιξε ο Τουράν στο 24′ με τον Άλτιντοπ να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του δύο λεπτά αργότερα, ενώ το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Νιχάτ στο 76′.
Με ηγέτη τον Πογκρέμπνιακ ο οποίος σημείωσε δύο τέρματα, η Ρωσία επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της απέναντι στην Ανδόρα επικρατώντας εκτός έδρας με σκορ 2-0. Το σκορ άνοιξε ο επιθετικός της Στουτγκάρδης στο 14′ ενώ ο ίδιος παίκτης ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι στο 64′.

Η Μολδαβία εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το αριθμητικό πλεονέκτημα επί της Φινλανδίας μετά την αποβολή του Χίπια στο 36′, κερδίζοντας με 2-0. Ο Σουβόροφ άνοιξε το σκορ στο 69′ για τους γηπεδούχους και πέντε λεπτά αργότερα, ο Ντόρος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ένα πεντάλεπτο ήταν αρκετό για να «κλειδώσει» τη νίκη στους Νήσους Φερόε η Σερβία. Ο Λάζοβιτς έδωσε το προβάδισμα στο 14′ στους «πλάβι» και ο Στάνκοβιτς έβαλε τις βάσεις για το “διπλό” στο 18′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του παιχνιδιού, ο Ζίγκιτς έβαλε το όνομά του στη λίστα των σκόρερ, κάνοντας το 0-3.

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος το Μαυροβούνιο που επικράτησε 1-0 της Ουαλίας στην Ποντγκόριτσα. Το «χρυσό» γκολ της βαλκανικής ομάδας πέτυχε ο πρώτος σκόρερ στη σύντομη ιστορία της, Μίρκο Βούτσινιτς στο 30′.

Ισόπαλο με 1-1 έληξε το βαλκανικό ντέρμπι μεταξύ της Ρουμανίας και της Αλβανίας σε ένα ματς με δραματικό φινάλε. Όταν ο Στάνκου έκανε το 1-0 στο 80′, οι γηπεδούχοι πίστεψαν ότι θα κερδίσουν, ωστόσο λογάριαζαν χωρίς τον Μουζάκα, ο οποίος έφερε το παιχνίδι στα ίσα, τρία λεπτά πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πόντους Ουέρνμπλουμ που πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του (στο 51′ και το 73′), η Σουηδία ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Euro 2012 κερδίζοντας την Ουγγαρία με 2-0.

Ένα τέταρτο της ώρας χρειάστηκε η Βοσνία προκειμένου να καθαρίσει το ματς απέναντι στο Λουξεμβούργο και να πάρει την εκτός έδρας νίκη με 3-0. Ο Ίμπρισιτς άνοιξε το σκορ στο 6′, ο Πιάνιτς έκανε το 2-0 στο 12′, ενώ το τελικό 3-0 έκανε ο Ντζέκο τέσσερα λεπτά αργότερα.
Ισόπαλες χωρίς τέρματα (0-0) αναδείχτηκαν Λιθουανία και Σκωτία στο Κάουνας, παιχνίδι για τον 9ο προκριματικό όμιλο.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Εσθονία, η Ιταλία ανέτρεψε το εις βάρος της 1-0 στο δεύτερο ημίχρονο και μέσα σε διάστημα τριών λεπτών, φτάνοντας στην πολύτιμη νίκη με σκορ 2-1, μέσα στο Τάλιν. Το σκορ άνοιξε για τους Εσθονούς Ζένγιοφ στο 31′ με τους Ιταλούς να ισοφαρίζουν με τον Κασάνο στο 60′ και να διαμορφώνουν το τελικό 2-1 με τον Μπονούτσι τρία λεπτά αργότερα.

Στις καθυστερήσεις κατάφερε να σπάσει το αμυντικό μπλόκο των Σκοπιανών η μουντιαλική Σλοβακία και να πάρει εν τέλει τη νίκη με σκορ 1-0. Το νικητήριο τέρμα σημείωσε για τους γηπεδούχους ο Χολόσκο στο 91′.

Με γκολ του συνήθη ύποπτου Μίροσλαβ Κλόζε στο 51′, η φιναλίστ της προηγούμενης διοργάνωσης, Γερμανία, πέρασε νικηφόρα από το Βέλγιο και μοιράζεται την κορυφή του 1ου ομίλου μαζί με την Τουρκία.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης και κόσμου, Ισπανία, ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο του Λιχτενστάιν, επικρατώντας 4-0 στο Βαντούζ. Το σκορ άνοιξε ο Τόρες στο 18′ και οκτώ λεπτά αργότερα ο Βίγια διπλασίασε τα γκολ των “φούριας ρόχας”, με αποτέλεσμα να γίνει ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία τους (έφτασε τα 45 τέρματα, ξεπερνώντας τον Ραούλ). Ο άσος της Λίβερπουλ έκανε το 3-0 στο 54′, ενώ το τελικό αποτέλεσμα έγραψε ο Σίλβα στο 62′.

Με κορυφαίο του γηπέδου τον Κλας-Γιαν Χούντελαρ που έκανε χατ-τρικ, η Ολλανδία συνέτριψε με 5-0 εκτός έδρας το Σαν Μαρίνο. Ο Ντιρκ Κάουτ άνοιξε το «χορό» των γκολ στο 16′ και στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο άσος της Σάλκε σκοράροντας στο 38′, το 48′ και το 67′. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Φαν Νιστελρόι στο 91′. Να σημειωθεί ότι ο επιθετικός του Αμβούργου έφτασε τα 34 γκολ με την φανέλα της Εθνικής, ξεπερνώντας τον θρυλικό Γιόχαν Κρόιφ.

Σπουδαία νίκη για την Βόρειο Ιρλανδία η οποία επιβλήθηκε με 1-0 της Σλοβενίας στη Λιουμπλιάνα και μπήκε με το δεξί στην προκριματική φάση του Euro 2012. Το γκολ που έκρινε το τελικό αποτέλεσμα, σημείωσε στο 70ο λεπτό ο Έβανς.

Ο Ντεφόε έκανε όργια απέναντι στη Βουλγαρία και η Αγγλία έφτασε σε μια άνετη επικράτηση με 4-0, εκκινώντας δυναμικά στην προκριματική φάση του προσεχούς Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Ο επιθετικός της Τότεναμ σημείωσε χατ τρικ, ανοίγοντας το σκορ στο 3ο μόλις λεπτό. Το 2-0 πέτυχε ο ίδιος παίκτης στο 61′, με τον Τζόνσον να κάνει το 3-0 στο 83′ και τον Ντεφοέ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 86′.

Η Νορβηγία ανέτρεψε το εις βάρος της 1-0 του πρώτου ημιχρόνου και με δύο γκολ στην επανάληψη, πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης μέσα στην Ισλανδία. Ο Έλγκιουσον είχε δώσει το προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 38′, όμως οι Χάγκελαντ και Αμπντελαουί στο 59′ και το 75′ αντίστοιχα άλλαξαν το σκηνικό στο ματς.