Πραγματοποιώντας εκπληκτική εμφάνιση από την αρχή ως το τέλος και έχοντας πολυφωνία στην επίθεση, η Εθνική Ελλάδας διέλυσε με 96-68 τη Σλοβενία του Λούκα Ντόντσιτς και προκρίθηκε στον τελικό του Προοολυμπιακού τουρνουά του ΣΕΦ, όπου θα αντιμετωπίσει Κροατία ή Δομινικανή Δημοκρατία.

Η Εθνική ομάδα μπήκε… αφηνιασμένη στο ματς, προηγήθηκε με 5-0 χάρη σε 5 πόντους του Αντετοκούνμπο και στη συνέχεια έφτασε και στο 13-0, με τον Καλάθη να τα κάνει όλα σωστά. Ο Ντόντσιτς, βέβαια, αντέδρασε και βοήθησε τη Σλοβενία να μειώσει σε 22-14, αμέσως μετά όμως έκατσε στον πάγκο αφού δεν είναι απολύτως έτοιμος έχοντας ταλαιπωρηθεί από τραυματισμούς στα πλέι οφ του ΝΒΑ, με αποτέλεσμα η Ελλάδα να ξεφύγει με 32-14 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έβρισκε συνεχώς λύσεις, όπως έδειξαν και οι συνεχόμενοι πόντοι του Τολιόπουλου, με αποτέλεσμα να ξεφύγει με 21 πόντους (39-18) στο 12′ και από εκεί και πέρα κούρασε τον Ντόντσιτς αλλάζοντας συνεχώς παίκτη στο μαρκάρισμά του. Έτσι, το σκορ πήγε και στο 42-19 στο 14′, με τον σούπερ σταρ της Σλοβενίας να σκοράρει από εκεί και πέρα και να… συμμαζεύει κάπως την κατάσταση για την ομάδα του στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (47-33).

Στην τρίτη περίοδο, όμως, η διαφορά ανέβηκε ξανά, αφού τα τρία συνεχόμενα σουτ του Γουόκαπ έστειλαν την Εθνική ομάδα στο +22 (56-34) στο 22′, με τον Ντόντσιτς να προσπαθεί μόνος του για την απογοητευτική Σλοβενία. Για την Ελλάδα, από την άλλη πλευρά, ήταν όλοι εκεί, ήταν όλοι «ζεστοί» και το 66-50 στο τέλος της τρίτης περιόδου ήταν προαναγγελία νίκης.

Μια νίκη που οριστικοποιήθηκε από το ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου, όταν οι Λαρεντζάκης και Αντετοκούνμπο ανέβασαν ξανά τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (74-52 στο 32′), με τους Σλοβένους να τα παρατάνε και την Εθνική μας ομάδα να φτάνει και στο +29 (82-53) στο 33′, επικρατώντας τελικά με 96-68 και περιμένοντας, πλέον, την Κροατία ή τη Δομινικανή Δημοκρατία στο παιχνίδι που θα κρίνει ποια ομάδα θα πάρει το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Τα δεκάλεπτα: 32-14, 47-33, 66-50, 96-68