ΔΕΝ ξέρω αν κάνω λάθος, αλλά η αίσθηση που μου βγάζει ο φετινός Ολυμπιακός είναι ότι μέχρι στιγμής έχει καλύτερη εικόνα στους εκτός έδρας αγώνες του! Να το πω αλλιώς, είναι πιο πειστικός στα παιχνίδια του έξω από το Καραϊσκάκη, παρά από εκείνα μέσα στο Καραϊσκάκη! Τα βάζεις κάτω και τι βλέπεις; Ο Ολυμπιακός τα καλύτερα παιχνίδια του τα έχει κάνει εκτός έδρας: με την Άρσεναλ στο Λονδίνο στο α΄ ημίχρονο (2-1), με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα στο α΄ ημίχρονο 2-0), με την Ξάνθη στην Θράκη για ένα 20λεπτο στο β΄ ημίχρονο (2-0). Και να πάω και λίγο πιο πίσω. Η καλύτερη εμφάνιση του Ολυμπιακού στα φιλικά του καλοκαιριού ήταν με τη Φέγενορντ μέσα στο Ρότερνταμ (3-0 στο ημίχρονο), όχι με την Μπεσικτάς στο Καραϊσκάκη. Μέσα στο σπίτι του ο Ολυμπιακός όχι ότι δεν είχε καλά διαστήματα, όπως για παράδειγμα το πρώτο 20λεπτο κόντρα στην Μπάγερν, αλλά δεν μπορώ να πω ότι ήταν το ίδιο καλός. Ίσως, βέβαια, είχε να κάνει και με τους αντιπάλους. Για παράδειγμα, με τον Πλατανιά έκανε το 3-0 στο 60’, με τον ΠΑΣ ήταν 4-0 στο 50’… Αλλά μπορεί να είναι και το άλλο: όπως κι αν έχει, μακριά από το Καραϊσκάκη ο Ολυμπιακός βρίσκει περισσότερους χώρους να παίξει μπάλα και να γίνει απειλητικός. Ενώ μέσα στο Καραϊσκάκη όλες οι ομάδες το πάνε στη φουλ άμυνα, στα ντουμπλαρίσματα και στην αντεπίθεση, ένας τρόπος παιχνιδιού που ποτέ δεν είναι εύκολος για τον γηπεδούχο. Το φάρμακο σε τέτοιες περιπτώσεις είναι είτε να έχεις μία δεμένη ομάδα, που θα βγάλει αυτοματισμούς και με καλές συνεργασίες θα διασπάσει την αντίπαλη άμυνα, είτε να μπεις πολύ δυνατά και να μπορέσεις να είσαι 2-0 μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο. Μην μας βγάλουν από το σωστό τρόπο σκέψης τα διαδοχικά εντυπωσιακά αποτελέσματα του Ολυμπιακού: η ομάδα αυτή δεν είναι δυνατόν να είναι 100% έτοιμη έχοντας δουλέψει μόλις ενάμιση μήνα με όλους τους παίκτες της μαζί. Δεν μπορεί ο Ολυμπιακός να έχει αυτή την στιγμή τη συνοχή και την ομοιογένεια, που θα τον βοηθούσε να του κάνει τη ζωή πιο εύκολη απέναντι σε ομάδες που έρχονται στο Καραϊσκάκη με καλά οργανωμένες άμυνες. Αν και νομίζω ότι η ΑΕΚ πριν οργανωθεί πίσω, θα επιδιώξει να μπει καλά στα πρώτα 10-15λεπτά με στόχο να αιφνιδιάσει, όπως είχε κάνει και στην Τούμπα τις προάλλες κι όπως είχε κάνει και πέρσι στο Καραϊσκάκη στο ματς Κυπέλλου. Δηλαδή, το ιδανικό σενάριο που θα ψάξει η ΑΕΚ, έτσι όπως εγώ την έχω διαβάσει, είναι να πάει στο φουλ στο ξεκίνημα του ματς, μήπως μπορέσει να προηγηθεί και στη συνέχεια να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της: με την ίδια πίσω από την μπάλα, να κλείνει όλους τους χώρους και τον Ολυμπιακό με την κατοχή, αλλά και με το φόβο να φάει κι ένα δεύτερο γκολ στην κόντρα επίθεση. Κι αν δεν μπορέσει να πετύχει το σχέδιό της στο α΄ ημίχρονο, να το πάει τουλάχιστον στο 0-0 και να το κάνει ξανά στις αρχές του β΄ ημιχρόνου. Κι εκεί, βέβαια, θα είναι κι η μαγκιά του Ολυμπιακού, πως θα αντιδράσει κι αν την αφήσει να το κάνει αυτό που θέλει η, θα επιχειρήσει να κτυπήσει αυτός πρώτος, ως γηπεδούχος κιόλας. Γνώμη μου είναι ότι ο Ολυμπιακός έχει να κάνει πολλή δουλειά για να φέρει αυτό το ντέρμπι εκεί που θέλει. Η ΑΕΚ δεν έχει καθόλου κακή ομάδα κι επιτρέψτε μου να πω ότι όλα τα άλλα εγώ τα ακούω βερεσέ. – Το άρθρο του Κώστα Νικολακόπουλου δημοσιεύτηκε στο gazzeta.gr.