Χάλκινο μετάλλιο και την τρίτη θέση παγκοσμίως (κατηγορία: «Open Elementary» – Δημοτικό) κατέκτησε η ομάδα SMARTBIRDS NEXT από την Πάτρα, στην Ολυμπιάδα Εκπαιδευτικής Ρομποτικής (World Robot Olympiad), που φέτος πραγματοποιήθηκε στην Κόστα Ρίκα, φέρνοντας στη χώρα μας την 2η Ολυμπιακή της διάκριση. Η SMARTBIRDS NEXT συμμετείχε στην ελληνική ολυμπιακή αποστολή που αναδείχθηκε στον Εθνικό Διαγωνισμό WRO, του Οργανισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής και Επιστήμης WRO Hellas, με στρατηγικό συνεργάτη την COSMOTE. Σημαντικές διακρίσεις έλαβαν και οι άλλες 10 ομάδες της ελληνικής αποστολής: Η ομάδα G.R.I.D. βρέθηκε 7η και κατετάγη στις Ολυμπιονίκες ομάδες της κατηγορίας «Open Junior» (Γυμνάσιο), ενώ η ομάδα από την Θεσσαλία BLUE DIAMOND κατέλαβε την 9η θέση στην κατηγορία «Regular Junior» (Γυμνάσιο). Επίσης, η Minders πήρε την 11η θέση στην κατηγορία «Open Senior» (Λύκειο) και η Pithagoras από τη Ν. Σμύρνη κατετάγη 15η παγκοσμίως στην κατηγορία «Regular Junior» (Γυμνάσιο). Στις 16 καλύτερες ομάδες του κόσμου στην κατηγορία WRO Football βρέθηκε η ομάδα bitbot3, ενώ άλλες τρεις ομάδες παιδιών από τη χώρα μας τερμάτισαν στην πρώτη 50άδα της Ολυμπιάδας.
Έως τις 31/1/18 η υποβολή συμμετοχή για τον επόμενο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής
Μετά και από αυτή τη σημαντική διάκριση για τη χώρα μας, ο WRO Hellas με στρατηγικό συνεργάτη την COSMOTE, συνεχίζουν τη στήριξη πρωτοβουλιών για την καθιέρωση της εκπαιδευτικής μεθόδου S.T.E.M. (Science, Technology, Engineering, Mathematics) και της εκπαιδευτικής ρομποτικής στην Ελλάδα, μέσα από τον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής για παιδιά Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου.