Με τρία «χτυπήματα» μέχρι το 53′ η Αρσεναλ έριξε στο καναβάτσο την Τσέλσι επικρατώντας 3-1 στο «Emirates» στο λονδρέζικο ντέρμπι. Γκολ και δύο ασίστ ο Φάμπρεγας, δεύτεροι πέρασαν οι Κανονιέρηδες.

Η αναμέτρηση όχι απλά είχε δύο όψεις, αλλά εκτός από μία φάση και το γκολ στο πρώτο μέρος, μόνο στο δεύτερο παίχτηκε ποδόσφαιρο. Στο 41′ ήρθε η προειδοποιητική για την Αρσεναλ με τον Νασρί να σκάβει εξαιρετικά τη μπάλα υποχρεώνοντας τον Τσεχ σε εντυπωσιακή επέμβαση σε κόρνερ και στο 44′ οι Κανονιέρηδες άνοιξαν το σκορ. Μετά από αποτυχημένο 1-2 του Αλεξ Σονγκ με τον Γουίλσιρ, ο Φάμπρεγας έστρωσε τη μπάλα στον Καμερουμέζο, ο οποίος με διαγώνιο αριστερό σουτ μέσα από την περιοχή μετά από σύγχυση στην άμυνα της Τσέλσι, έκανε το 1-0, με το οποίοι πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη η άμυνα της Τσέλσι… κάηκε και η Αρσεναλ πήρε φωτιά! Στο 51′ μετά από λάθος του Εσιέν στο κέντρο, ο Γουόλκοτ έδωσε σε κενό τέρμα στον Φάμπργεγας, ο οποίος απλά έσπρωξε τη μπάλα για το 2-0. Δύο λεπτά μετά, οι Μπλε έκαναν νέο λάθος στη μεσαία γραμμή, με τον Τέρι να πουλάει τη μπάλα. Οι Κανονιέρηδες ούτε τώρα το συγχώρεσαν με μοναδική διαφορά ότι οι ρόλοι αντιστράφηκαν. Ο Φάμπρεγας πάσαρε στον Γουόλκοτ και εκείνος με δεξί δυνατό διαγώνιο σουτ έκανε το 3-0 μέσα σε ντελίριο στο «Emirates».

Το έργο είχε και συνέχεια, με τον Ιβάνοβιτς να μειώνει με κεφαλιά μετά από φάουλ του Ντρογκμπά, δίνοντας ώθηση στην ομάδα του Αντσελότι. Στο τελευταίο ημίωρο της αναμέτρησης, αν και ο ρυθμός ήταν γρήγορος, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να σκοράρει και η Αρσεναλ πανηγύρισε μία πολύ συμαντική νίκη, που την φέρνει στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας της Premier League, μαζί με την Μάντσεστερ Σίτι.

*Η Αρσεναλ στα τελεύταια 16 ντέρμπι με Τσέλσι και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είχε 13 ήττες, δύο ισοπαλίες και μόλις μία νίκη!