Άρχισε σήμερα η δοκιμαστική λειτουργία 32 εκ των 140 ηλεκτρικών λεωφορείων της Ο.ΣΥ. Α.Ε. τα οποία, βάσει της σύμβασης για την προμήθειά τους, θα πρέπει να πραγματοποιήσουν διαδρομές 18 ωρών ημερησίως -χωρίς επιβάτες- έως ότου συμπληρώσουν 5.000 χιλιόμετρα σε καθημερινές συνθήκες κυκλοφορίας.
Στο πρώτο δοκιμαστικό δρομολόγιο στο κέντρο της Αθήνας, ο υπουργός Υποδομών και Μεταφορών Χρήστος Σταϊκούρας, ο υφυπουργός Υποδομών και Μεταφορών Νίκος Ταχιάος και ο Διευθύνων Σύμβουλος της Ο.ΣΥ. Α.Ε. Στέφανος Αγιάσογλου συνάντησαν το λεωφορείο στη Λεωφόρο Συγγρού και επιβιβάστηκαν ακολουθώντας ένα τμήμα της διαδρομής του.
![](/image/s320x/file/files/1/2024/04/leoforeio-hlektriko4.jpg)
Το υπερσύγχρονο λεωφορείο τράβηξε το ενδιαφέρον των μαθητών Δημοτικού σχολείου, οι οποίοι περνούσαν από τη στάση και ουσιαστικά αποτέλεσαν τους πρώτους επιβάτες. Ο ενθουσιασμός των παιδιών για το ολοκαίνουργιο ηλεκτρικό όχημα αποτελεί τη μεγαλύτερη ικανοποίηση για την υλοποίηση της εξαγγελίας της κυβέρνησης αναφορικά με την ανανέωση του στόλου των οχημάτων της Εταιρείας.
![](/image/s320x/file/files/1/2024/04/leoforeio-hlektriko.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2024/04/leoforeio-hlektriko1.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2024/04/leoforeio-hlektriko2.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2024/04/leoforeio-hlektriko3.jpg)
Η Ο.ΣΥ. Α.Ε., όπως χαρακτηριστικά δήλωσε ο κ. Αγιάσογλου, «πατάει γκάζι» για την είσοδό της στην επόμενη ημέρα των αστικών συγκοινωνιών και την μετάβαση στην πράσινη αστική κινητικότητα.