Την τρίτη του νίκη σε ισάριθμα φιλικά σημείωσε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε του Ικάρου, στο κλειστό της Γλυφάδας, με σκορ 91-72.

Με τους γηπεδούχους δεν αγωνίστηκαν οι Σένσλι, Κουμπούρας, ενώ για τους «ερυθρολεύκους» οι Σπανούλης και Βασιλόπουλος παρακολούθησαν το ματς –με πολιτικά- από τον πάγκο. Οι δύο ομάδες θα τεθούν ξανά αντιμέτωπες την Πέμπτη (15/9), στις 12:30 το μεσημέρι.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση, παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα. Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με αποτέλεσμα να το εκμεταλλευτεί αυτό ο Ίκαρος και να μείνει στο παιχνίδι ως και το τρίτο δεκάλεπτο. Στην τελευταία περίοδο, οι Πειραιώτες αποφάσισαν να παίξουν άμυνα και έτσι ήρθε αυτή η άνετη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 39-44, 59-67, 72-91

Ίκαρος Καλλιθέας (Λυκογιάννης): Αγαδάκος 11, Καράμπουλας 4, Πολυτάρχου, Παπαργυρόπουλος 5(1), Τσιάρας 7(1), Βλάχος, Λιούμπισιτς 16(3), Τζιάλας 1, Παναγιωταράς, Τζόνσον 22(6), Κινγκ 6.

Ολυμπιακός (Αγγέλου): Χάινς 14, Λούκας 10, Χάουαρντ 11(2), Πελεκάνος 11(3), Παπαδόπουλος 6, Γκετσεβίτσιους 12(2), Γλυνιαδάκης 4, Πρίντεζης 14(1), Καμπούρης, Μάντζιαρης 7(1), Κατσίβελης 2.

Πηγή: sportfm.gr