Η ιστορία του κατά συρροή δολοφόνου Dennis Nilsen ξεπερνάει την πιο αρρωστημένη φαντασία και σοκάρει με τη βαρβαρότητά της. Ο ομοφυλόφιλος Βρετανός και νεκρόφιλος σκότωσε τουλάχιστον 15 άνδρες στη δεκαετία 1970-1980 και συνελήφθη προδομένος από την… αποχέτευση. Ναι καλά διαβάζετε, η αποχέτευση είχε βουλώσει καθώς εκεί συνήθιζε να πετά κομμάτια από τα πτώματα που διαμέλιζε. Ο Nilsen αντλούσε δύναμη από τους άνδρες που σκότωνε, όπως είχε παραδεχτεί όταν συνελήφθη το 1983. Καταδικάστηκε σε ισόβια. Ο Dennis Nilsen γεννήθηκε στις 23 Νοεμβρίου 1945 στο Fraserburgh της Σκωτίας. Ο γάμος των γονιών του δεν ήταν ευτυχισμένος και όταν χώρισαν ο Dennis μεγάλωσε με τη μητέρα και τα αδέρφια του, αλλά και τον λατρεμένο παππού του Andrew Whyte. Οι ατελείωτες βόλτες με τον ψαρά παππού, τον «ήρωα και προστάτη του», όπως τον αποκαλούσε, στο λιμάνι και στις παραλίες διαμόρφωσαν τις παιδικές μνήμες του Dennis. Ο απροσδόκητος θάνατος του από καρδιακή προσβολή την ώρα που ψάρευε σημάδεψε το 6χρονο τότε παιδί. Η θέα της σορού μέσα στο φέρετρο έμεινε ανεξίτηλα χαραγμένη στη μνήμη του και διαμόρφωσε σε μεγάλο βαθμό την ενήλικη δυσλειτουργική ψυχοπαθολογία του.
Τα θύματα
Η δίκη
Ο διεστραμμένος και μανιακός δολοφόνος συνελήφθη το 1983 και περιέγραψε με λεπτομέρειες πώς σκότωσε τους 15 άντρες, χωρίς να δείχνει κανένα είδος μεταμέλειας για τις πράξεις του. «Είναι μεγάλη ιστορία, η οποία διαρκεί πολύ και ήθελα από καιρό να τα βγάλω από μέσα μου. Θα σας πω τα πάντα στο αστυνομικό τμήμα» είπε στους αστυνομικούς όταν τον συνέλαβαν.