Ο οδηγός της Team CatalunyaCaixa Repsol, Marc Marquez εδραίωσε τον τίτλο του φαβορί της κατηγορίας με την κυριαρχία του στις κατατακτήριες δοκιμές. Πήρε πειστικά την pole position της Moto2 στο Estoril.

Σε στεγνή πίστα και με ηλιοφάνεια ο Ισπανός που προηγείται και στην βαθμολογία της κατηγορίας έφτασε στην κορυφή της κατάταξης με χρόνο 1.40´934, περισσότερο από ένα δευτερόλεπτο κάτω από το ρεκόρ γύρου της κατηγορίας.

Ήταν ο μόνος που έπεσε κάτω από το 1.41, ωστόσο ενδεικτικό του τρομερού συναγωνισμού ήταν οι οριακές διαφορές των χρόνων. Για πρώτη φορά οι 16 πρώτοι οδηγοί βρίσκονται στο ίδιο δευτερόλεπτο και μάλιστα όλοι κάτω από το ρεκόρ γύρου!

Ωστόσο και ο οδηγός της Interwetten-Paddock, Thomas Lüthi, ξεπέρασε τον εαυτό του για να εκκινήσει τελικά από τη δεύτερη θέση, σημειώνοντας χρόνο 0,120 δ. από του Marquez. O Βρετανός Scott Redding (Marc VDS Racing Team) συνέχισε τις καλές του εμφανίσεις στις ελεύθερες δοκιμές, ξεκινώντας τελικά επίσης από την πρώτη σειρά εκκίνησης και την 3η θέση.

Η δεύτερη σειρά εκκίνησης ξεκινά με τον rookie Johann Zarco, που για μόλις 3 εκατοστά του δευτερολέπτου έχασε την ευκαιρία να ξεκινήσει για πρώτη φορά στην καριέρα του από την πρώτη σειρά εκκίνησης. Από την 5η θέση ξεκινά ο νικητής στη Jerez, Pol Espargaró (Pons 40 HP Tuenti). Την δεύτερη σειρά συμπληρώνει ο Andrea Iannone που δείχνει ότι ξεπέρασε τα προβλήματα που είχε με τη μοτοσυκλέτα του.

Ο Julián Simón (Blusens Avintia ) θα εκκινήσει από το πρώτο πόστο της τρίτης σειράς, αφήνοντας τον πρωταθλητή 2010 της κατηγορίας, Toni Elías (Mapfre Aspar Team) για 5 εκατοστά του δευτερολέπτου στην 8η θέση.
Την πρώτη δεκάδα συμπλήρωσαν οι Alex de Angelis που είχε όμως μια πτώση 18 λεπτά πριν ολοκληρωθεί η χρονομέτρηση και δεν είχε την ευκαιρία να βελτιώσει τον χρόνο του και ο Dominique Aegerter (Technomag-CIP).