Ήταν ίσως η πρώτη μυστική οργάνωση που έδρασε ποτέ στον ελλαδικό χώρο. Σήμερα το όνομα της έχει γίνει συνώνυμο των ακροδεξιών επιθέσεων. Η «Κρυπτεία». Ένας από τους πιο σκοτεινούς και βίαιους θεσμούς της αρχαίας Ελλάδας. Μια οργάνωση που η αιματοβαμμένη αποστολή της ήταν να τρομοκρατεί τους εξαθλιωμένους είλωτες της αρχαίας Σπάρτης, δολοφονώντας πάντα τη νύχτα τους πιο απείθαρχους και αντιδραστικούς από αυτούς ώστε να επιβάλουν την δια του φόβου τάξη. Μια σύγχρονη ακροδεξιά οργάνωση που ήδη έχει αναλάβει την ευθύνη για μια σειρά από βίαιες επιθέσεις. Ένας νέος πονοκέφαλος για την Ελληνική Αστυνομία που καλείται να δώσει απαντήσεις σε ότι αφορά τις καταβολές και κυρίως τις πολιτικές ρίζες της συγκεκριμένης οργάνωσης. Το παρών συνάντησε το παρελθόν σε μια ανιερή «συμμαχία» χωρίς κανείς να γνωρίζει πως θα εξελιχθεί όλο αυτό στο αύριο.
Η Κρυπτεία στην αρχαία Ελλάδα
Η «Κρυπτεία» ως ακροδεξιό εργαλείο στο σήμερα
Τι λέει η ΕΛ.ΑΣ. για την ακροδεξιά οργάνωση
«Ίσως αυτό που κάνουν είναι αυτό που ακολουθούν και αντίστοιχες οργανώσεις βίας της άλλης όχθης, που εμφανίζονται με διάφορα ονόματα-σφραγίδες προκειμένου να αναλάβουν την ευθύνη για κάποιες από τις επιθέσεις τους και ταυτόχρονα να μην βαρύνονται με πολλά αδικήματα σε περίπτωση σύλληψής τους», αναφέρει αξιωματικός της ΕΛ.ΑΣ. Στην αστυνομία πάντως, είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί σε ότι αφορά την εξέλιξη του συγκεκριμένου φαινομένου, καθώς αυτό που σίγουρα δεν μπορεί να αποκλειστεί είναι μια κλιμάκωση των επιθέσεων αφού ήδη μέσα σε μερικούς μήνες περάσαμε από το «ένα άτομο και λίγες πέτρες» σε ένα «συγκροτημένο τάγμα εφόδου και τις βόμβες μολότοφ».