Οι οπαδοί της χορτοφαγίας και της ωμοφαγίας τα τελευταία χρόνια ολοένα και αυξάνονται. Όσοι από αυτούς, μάλιστα, είναι και ταξιδιώτες γίνονται ακόμη πιο απαιτητικοί, αναζητώντας ξενοδοχεία και καταλύμματα που έχουν να τους προσφέρουν αυτό που αναζητούν: γευστικές δημιουργίες βασισμένες στη φιλοσοφία της vegetarian και vegan λογικής. Σε έρευνα που πραγματοποίησε blogger της TUI -της παγκοσμίου φήμης πολυεθνικής, ταξιδιωτικής και τουριστικής εταιρείας με έδρα της το Ανόβερο στη Γερμανία- αποδείχθηκε ότι οι ξενοδόχοι παγκοσμίως έχουν αντιληφθεί την νέα τάση που σιγά σιγά κυριεύει τους λάτρεις της υγιεινής διατροφής και έχουν συμπεριλάβει στις υπηρεσίες τους αντίστοιχες παροχές. Ανάμεσα, λοιπόν, στα δέκα κορυφαία ξενοδοχεία σε ολόκληρη την Ευρώπη που έχουν ασπαστεί τη φιλοσοφία της χορτοφαγίας και ωμοφαγίας, φιγουράρει και ένα ελληνικό.
NaturMed Hotel Carbona, Χεβίζ – Ουγγαρία
Waldhotel am Notschreipass, Βυρτεμβέργη – Γερμανία
Schwarzschmied, Νότιο Τιρόλο- Ιταλία
Aktivhotel Alpendorf, Σάλτσμπουργκ – Αυστρία