Ο Ισπανός οδηγός της Pons 40 HP Tuenti, Pol Espargaró παρά την θεαματική του όσο και βαριά πτώση στις ελεύθερες δοκιμές, κατάφερε να ανακάμψει και να πάρει την pole position μέσα από τα χέρια το Marc Márquez.

Λιγότερο από 7 εκατοστά του δευτερολέπτου ταχύτερος ήταν ο τελευταίος γύρος του Espargaró και φαίνεται ότι ήταν ‘προμελετημένος’ για να πιάσει στον ύπνο τον συμπατριώτη του, οδηγό της Repsol Honda. Μέχρι το τέλος ο Marquez δεν έβλεπε να απειλείται και δεν ρίσκαρε περισσότερο απλά για να βελτιώσει τον ήδη νικηφόρο χρόνο του. Όμως ο Espargaro ήταν αποφασισμένος και τα κατάφερε.

Τον 3ο ταχύτερο χρόνο σημείωσε ο Johann Zarco της JiR Moto2, όμως θα εκκινήσει τον αγώνα από την 18η θέση της σχάρας εκκίνησης. Κρίθηκε ότι οδηγούσε επικίνδυνα και προκάλεσε την πτώση του Espargaró οπότε ο Αλυτάρχης του αγώνα αποφάσισε να του επιβάλει ποινή και σύμφωνα με αυτή θα εκκινήσει 15 θέσεις πιο πίσω από την κανονική, (βάσει χρόνων) θέση του.

Έτσι ο Andrea Iannone της ομάδας Speed Master ανέβηκε μία θέση στην κατάταξη και ταυτόχρονα πέρασε στην πρώτη σειρά εκκίνησης. Κατά κάποιο τρόπο του άξιζε όλο αυτό καθώς ανέβαινε θέση -θέση με συνεχείς προσπάθειες και είχε περάσει από 10ος να φιγουράρει 4ος.

Ο Alex de Angelis της NGM Mobile Forward Racing πάλαιψε αρκετή ώρα για την πρώτη σειρά εκκίνησης, είναι όμως ευχαριστημένος και από την 2η ’σειρά με τον 4ο χρόνο που σημείωσε.

Δίπλα του θα στηθεί για την εκκίνηση ο οδηγός της Interwetten- Paddock, Tom Lüthi στην 5η θέση. Ο Bradley Smith της Tech 3 συμπληρώνει την 2η σειρά εκκίνησης παρότι είχε μια πτώση στον τελευταίο γύρο της χρονομέτρησης.

Έβδομος ήταν ο Scott Redding της Marc VDS Racing εκτοπίζοντας οριακά τον συναθλητή του Espargaró, Esteve Rabbat στην 8η. Ο Takaaki Nakagami συμπληρώνει την 3η σειρά εκκίνησης ενώ την δεκάδα ο Nico Terol που πρέπει να είναι ευχαριστημένος με την τελική του κατάταξη.

Πρωταγωνιστής της χρονομέτρησης πάντως ήταν οι πτώσεις που σημειώθηκαν, πολλές και από οδηγούς όλων των στρατοπέδων.

Ο Xavier Siméon της Tech 3 έσυρε τον χορό και ακολούθησαν οι Simone Corsi, ο συναθλητης του Redding, Mika Kallio, ο Mike Di Meglio, ο Alessandro Andreozzi, ο Marco Colandrea, ο Ratthapark Wilairot και ο Max Neukirchner που ήταν και ο μόνος που τραυματίστηκε, στο δεξί του χέρι όχι σοβαρά. Η κατάστασή του θα αξιολογηθεί πριν το πρωινό warm up.

Τα αποτελέσματα των κατατακτηρίων της Moto 2 έχουν ως εξής: (Θέση – Νο οδηγού – Όνομα – Μοτοσυκλέτα – Χρόνος – Διαφορά – Διαφ από τον προηγούμενο)