Ο οδηγός της Repsol Honda, Casey Stoner έκανε δύο τις νίκες του σε τρεις αγώνες στο MotoGP, ανεβαίνοντας στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Κατάφερε να αφήσει πίσω του τον Jorge Lorenzo που προσπάθησε επί 28 γύρους, έφτασε κοντά, αλλά τελικά έμεινε δεύτερος.

Ο Dani Pedrosa ήταν τρίτος και παρότι είχε διαρκή επαφή με τους δύο πρώτους δεν μπόρεσε να απειλήσει κάποιον από τους δύο. Ωστόσο πέτυχε ένα προσωπικό ρεκόρ, καθώς ανέβηκε για 100ή φορά στην καριέρα το στο βάθρο των νικητών. Τα 100 βάθρα σε 174 συμμετοχές συνθέτουν ένα πολύ καλό ποσοστό καθώς μόλις έξι οδηγοί έχουν καταφέρει κάτι ανάλογο.

O Stoner έδειξε τις προθέσεις του από την αρχή. Μετά από μια στενή επαφή με τον Dani Pedrosa (ακούμπησαν οι μοτοσυκλέτες τους) στην πρώτη στροφή, πέρασε μπροστά στην δεύτερη στροφή και έμεινε εκεί μέχρι το τέλος.

Ο εργοστασιακός οδηγός της Yamaha, Jorge Lorenzo βρήκε την ευκαιρία και πέρασε εκείνη τη στιγμή δεύτερος (από 4ος στην εκκίνηση) και έβαλε το κεφάλι κάτω καταδιώκοντας τον Stoner.

O συναθλητής του Lorenzo, Ben Spies, είχε μια μικρή περιπέτεια βγαίνοντας εκτός πίστας και όταν επανήλθε βρισκόταν ήδη στην 7η θέση και με τον Rossi σε απόσταση αναπνοής. Ο οδηγός της Ducati φάνηκε να έχει βρει τις ρυθμίσεις για μια αξιοπρεπή εμφάνιση και παρότι δεν μπήκε σε κάποια μάχη, θα πρέπει να είναι ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα.

Στον τέταρτο γύρο ο Andrea Dovizioso της δορυφορικής Monster Yamaha Tech 3 πέρασε τον Cal Crutchlow για πρώτη φορά φέτος και έμεινε μπροστά του μέχρι το τέλος. Ο Dovizioso τερμάτισε τελικά πίσω από τον Pedrosa στην 4η θέση, με διαφορά 14 δευτερολέπτων.

Στον 7ο γύρο ο Lorenzo και ο Pedrosa άρχισαν να πλησιάζουν τον Stoner, μειώνοντας τη διαφορά κάτω από το ένα δευτερόλεπτο. Ήξεραν ότι ο Stoner ενδεχομένως να αντιμετώπιζε πάλι το πρόβλημα με τους πήχεις του και ήθελαν να πιέσουν –ο καθ’ ένας για τους λόγους του. Όμως ο Stoner είχε τη δική του στρατηγική και τα απαραίτητα αποθέματα.

Στον 12ο γύρο ο Mattia Pasini (Avintia Blusens) έπεσε και εγκατέλειψε, όταν έχασε το μπροστινό στην ART του (Aprilia). Στον ίδιο γύρο ο οδηγός της Avintia Blusens, Iván Silva εγκατέλειψε επίσης, από πόνους όμως, που οφείλονταν στην πτώση του κατά το πρωινό warm-up.

Στα μισά του αγώνα ο Lorenzo πλησίασε στον τροχό του Stoner, ενώ ο Spies που είχε μείνει πιο πίσω κατάφερε να περάσει τη Honda του Stefan Bradl για την 8η θέση.

Η ημέρα για την ομάδα της Avintia Blusens πήγαινε από το κακό στο χειρότερο, όταν στον 17ο γύρο ο Yonny Hernandez είχε μια πτώση και εγκατέλειψε, χωρίς να τραυματιστεί. Δύο γύρους αργότερα ήταν ο βρετανός James Ellison εκείνος που εγκατέλειψε, από μηχανική βλάβη στην ART του.

Πέντε γύρους πριν τη σημαία, ο τσέχος οδηγός της Cardion AB Racing, Karel Abraham έκανε το τρία στα τρία, καθώς εγκατέλειψε από πτώση. Έτσι έγινε ο μόνος στην κατηγορία που δεν έχει καταφέρει να τερματίσει ακόμη αγώνα.

Η μάχη μεταξύ των συναθλητών της Monster Yamaha Tech 3 άναψε ξανά προς το τέλος του αγώνα, καθώς ο Crutchlow μείωσε τη διαφορά και έφτασε να ρισκάρει προκειμένου να περάσει τον Dovizioso. To αποτέλεσμα ήταν να χάσει τον έλεγχο και να βγει εκτός πίστας για δεύτερη φορά. Και πάλι όμως επέστρεψε χωρίς να χάσει τη θέση του.

Τρεις γύρους από το τέλος ήταν η τελευταία φορά που ο Lorenzo προσπάθησε να απειλήσει τον Stoner. Ο Αυστραλός όμως είχε αποθέματα και έφτιαξε γρήγορα μια διαφορά ενός δευτερολέπτου. Εκεί ο Lorenzo πια συμβιβάστηκε με την δεύτερη θέση.

Ήταν η πρώτη φορά που ο Stoner κέρδισε στο Estoril, όπως ήταν και η πρώτη του pole positιon στις κατατακτήριες στην πορτογαλική πίστα. Έτσι τώρα ο Αυστραλός έχει από μία νίκη τουλάχιστον σε κάθε πίστα του παγκοσμίου πρωταθλήματος MotoGP, κάτι που κανένας άλλος εν ενεργεία οδηγός δεν έχει στα στατιστικά του. Ήταν και η τελευταία του ευκαιρία, καθώς δεν θα γίνει αγώνας στο Estoril το 2013.

O Lorenzo με τη δεύτερη θέση του έμεινε ένα βαθμό πίσω από τον Stoner στο πρωτάθλημα, ενώ ο Pedrosa ήταν τρίτος, τόσο στον αγώνα όσο και στη βαθμολογία.

Ο Andrea Dovizioso άντεξε στην πίεση και τερμάτισε 4ος , εμπρός από τον Crutchlow για πρώτη φορά. Ο Álvaro Bautista (San Carlo Honda Gresini) με εξαιρετική εμφάνιση ήταν 6ος μετά από ένα μοναχικό αγώνα, ενώ πίσω του, επίσης χωρίς να απειλήσει ή να απειληθεί, τερμάτισε ο Valentino Rossi. Η 7η θέση του ιταλού star είναι η καλύτερη μέχρι στιγμής φέτος, σε μια πίστα όπου έχει κερδίσει 4 φορές στο παρελθόν.

Ο Ben Spies μετά από μια κακή εκκίνηση δεν βρέθηκε σε καλή μέρα και δεν μπόρεσε να κάνει κάτι καλύτερο από την 8η θέση. Ο οδηγός της LCR’s Stefan Bradl ήταν τελικά 9ος, ενώ την δεκάδα έκλεισε ο Héctor Barberá (Pramac Racing).

Ο Aleix Espargaró (Power Electronics Aspar) ήταν η πρώτη CRT για δεύτερο συνεχόμενο αγώνα, τερματίζοντας στη 12η θέση.

Οι οδηγεί έμειναν και σήμερα Δευτέρα στην πίστα του Estoril με σκοπό τις πρώτες δοκιμές εξέλιξης κατά τη διάρκεια της σεζόν. Όμως οι δοκιμές ακυρώθηκαν λόγω κακοκαιρίας και οι ομάδες αποχώρησαν.

Το παγκόσμιο πρωτάθλημα MotoGP συνεχίζεται σε δύο εβδομάδες με τον αγώνα της Γαλλία (Le Mans) στις 18 Μαΐου.

Τα αναλυτικά αποτελέσματα

Θέση – Οδηγός – Εθνικότητα – Ομάδα – Μοτοσυκλέτα – Χρόνος – Μέση Ωριαία Ταχύτητα – Διαφορά