Με τόσα που συμβαίνουν γύρω μας, ποιος νιώθει άραγε πραγματικά ασφαλής; Από τη μια έχουμε τη μανία της Φύσης που έχει βαλθεί λες να μας ξεκάνει με σεισμούς, τυφώνες, πλημμύρες και όλων των λογιών τις φυσικές καταστροφές. Από την άλλη έχουμε τον πανταχού παρόντα ανθρώπινο παράγοντα, που είτε επίτηδες είτε μέσω τραγικών λαθών είναι πανέτοιμος να αφανίσει τους συνανθρώπους του. Ευτυχώς δηλαδή που οι απειλητικές καταστροφές δεν πάνε πάντα σύμφωνα με το σχέδιο, αλλιώς ο κόσμος μας θα ήταν σαφώς πολύ διαφορετικός! Κι έτσι υπάρχουν φορές που στο τελευταίο κυριολεκτικά δευτερόλεπτο ένα θείο χέρι επεμβαίνει και καλεί σε ψυχραιμότερες αντιδράσεις, ορθότερες κρίσεις ή καθαρή τύχη…
Ο αστεροειδής που θα εξαφάνιζε τη μεγαλύτερη πόλη του πλανήτη (1908)
Ρήγμα σε φράγμα θα προκαλούσε τη χειρότερη καταστροφή που γνώρισαν ποτέ οι ΗΠΑ (1971)
Σοβιετικοί επιστήμονες θα εξόντωναν από λάθος μια ολόκληρη πόλη (1979)
Φωτιά σε πυρηνικό υποβρύχιο θα μπορούσε να είναι το νέο Τσέρνομπιλ (2011)
Η Βρετανία λίγο έλειψε να καταρρίψει επιβατικό αεροσκάφος πάνω από το Λονδίνο (2001)
Η Αούμ Σινρικίο δοκιμάζει τον άνθρακα πάνω από το Τόκιο (1993)