Το μεγαλύτερο παιχνίδι της 3ης φάσης της διοργάνωσης ήταν αυτό που διεξήχθη στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν» ανάμεσα στις δύο ομάδες του Λονδίνου, την Τότεναμ και την Άρσεναλ. Όπως ήταν λογικό οι τεχνικοί παρέταξαν τις ομάδες τους με αρκετές αλλαγές, καθώς η χρονιά παραείναι γεμάτη, με το παιχνίδι να έχει ρυθμό, όμως λίγες φάσεις. Η Άρσεναλ προηγήθηκε μόλις στο 15’ με γκολ του Λάνσμπουρι, με τον… ξεχασμένο Ρόμπι Κιν, που μπήκε στο παιχνίδι στο ημίχρονο, να ισοφαρίζει στο 49’.

Στα τελευταία λεπτά οι «Κανονιέρηδες» πίεσαν, έχασαν κάποιες ευκαιρίες, όμως το σκορ παρέμεινε ίδιο μέχρι το τέλος. Στα 35” της παράτασης ο Νάσρι κέρδισε πέναλτι σε τράβηγμα του Μπασόνγκ και ο Γάλλος δεν αστόχησε, ενώ λίγα λεπτά αργρότερα η Άρσεναλ κέρδισε και δεύτερο πέναλτι, πάλι για τράβηγμα αυτή τη φορά του Κόκερ πάνω στον Σαμάκ. Την εκτέλεση ανέλαβε και πάλι ο Νάσρι, που έκανε το 3-1. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Αρσάβιν λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια ξεχωρίζει η νίκη της Μπέρνλι επί της Μπόλτον με 1-0, ενώ στην παράταση λύγισε η Νοτς Κάουντι στο «Μολινό» καθώς προηγούνταν των Γουλβς με 1-0 μέχρι το 83′. Τεράστια επιτυχία για τη Μπρέντφορντ που επικράτησε στα πέναλτι της Έβερτον! Εύκολα πέρασαν στην επόμενη φάση Μπέρμινγχαμ, Λέστερ και Στόουκ, ενώ εκπληκτικός ήταν ο Σκοτ Σινκλέρ, πρώην παίχτης της Τσέλσι, ο οποίος πέτυχε 3 γκολ στη νίκη της Σουόνσι επί της Πετερμπόρο. Τέλος, μεγάλη νίκη πέτυχε η Γουέστ Χαμ στο «Στάδιο του Φωτός» επί της Σάντερλαντ με 2-1.