Παρά τα πολλά προβλήματα και τις απουσίες βασικών παικτών, όπως ο Τσαλδάρης και ο Ταπούτος, ο Άρης πήρε σπουδαία νίκη στο «Αλεξάνδρειο» κόντρα στη Βιλερμπάν με 77-60 και διατήρησε τις ελπίδες του για πρόκριση στα προημιτελικά του Eurocup.

Οι «κίτρινοι» ήταν ανώτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και δεν επέτρεψαν σε κανένα σημείο του αγώνα στη γαλλική ομάδα να τους απειλήσει.

Κορυφαίοι για τους Θεσσαλονικείς οι Ντέιβις και Μαυραειδής που σημείωσαν 19 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την άλλη, ο Τιλί με 17 ξεχώρισε από τους φιλοξενούμενους.

Το ματς

Με τέσσερις διαδοχικούς πόντους του Ντέιβις ξεκίνησε το παιχνίδι (4-0), με την Βιλερμπάν όμως να τρέχει ένα 7-0 και να προηγείται με τρεις (7-4) στα μέσο του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Άρης δεν είχε επιθετική πολυφωνία καθώς οι Ντέιβις και Κερούς σχεδόν ανέλαβαν μόνοι τους τον τομέα αυτό, όμως κατάφερε να προηγηθεί με 8 στο τέλος της περιόδου (22-14).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «κίτρινοι» έφτασαν τρεις φορές στο +12 (26-14, 29-17 και 31-19 στο 13ο λεπτό), με σερί όμως 13-0 η γαλλική ομάδα πέρασε μπροστά (32-31) τρία λεπτά πριν το ημίχρονο. Με λέι απ του Μπόγρη οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια, με τον Άρη να έχει ισχνό προβάδισμα (35-34).

Πιο δυνατά μπήκαν οι Θεσσαλονικείς στην τρίτη περίοδο και με τρίποντο του Μποχωρίδη προηγήθηκαν με έξι πόντους (42-36) στο 23ο λεπτό. Ακολούθησε ένα ακόμα από τον Βεργίνη και ο Άρης πήρε… κεφάλι με 9 (45-36) ένα λεπτό αργότερα. Ο ίδιος παίκτης με τον ίδιο τρόπο έβαλε μπροστά την ομάδα του με 10 στα μέσα της περιόδου (50-40), διαφορά την οποία διατήρησε αυτήν τη φορά η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή, καθώς η περίοδος έληξε 56-48 υπέρ της.

Στην τελευταία περίοδο οι Γάλλοι ήξεραν ότι πρέπει να τα παίξουν όλα για όλα αν δεν θέλουν να γνωρίσουν την ήττα. Με σερί 4-0 πλησίασαν στους τέσσερις (56-52) με κάρφωμα του Λακόμπ στο 31ο λεπτό, οι παίκτες του Άρη όμως, δεν έχασαν την αυτοσυγκέντρωσή τους και με τους Μάλντροου και Μαυραειδή να αναλαμβάνουν δράση… ξέφυγαν με 14 (70-56) στο 36ο λεπτό. Το τελικό 77-60 χάρισε στον Άρη την πρώτη του νίκη μετά από τρεις αγωνιστικές στο Last 16 της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 35-34, 56-48, 77-60

Άρης (Βαγγέλης Αλεξανδρής): Μαυραειδής 18 (2), Κερούς 9 (2), Τσαϊρέλης 4, Ντέιβις 19 (1), Κρούσιτς, Μποχωρίδης 3 (1), Μπόγρης 7, Μάλντροου 6 (11 ριμπάουντ), Βεργίνης 11 (2), Δήμας

Βιλερμπάν (Πιερ Βενσάν): Λακόμπ 7, Βέστερμαν, Ζαν Σαρλ 1, Φοφανά 2, Τζάκσον 4 (1), Τόμπσον 10, Τιλί 17, Γκος 10 (2), Λιόν, Ντιακονό, Ντιλ