Ο Μανόλο Χιμένεθ ήταν ικανοποιημένος από την προσπάθεια της ΑΕΚ ως το τέλος αλλά στενοχωρημένος για τις χαμένες ευκαιρίες και τον τραυματισμό του Τσόσιτς. Για το αν η ΑΕΚ, όπως πήγαν τα πράγματα, έχει λόγους για να είναι ευχαριστημένη έστω για την ισοπαλία στο τέλος: «Εγώ δεν είμαι ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα. Μετά από αυτό που έγινε στη Ριέκα ήταν πρωταρχικής σημασίας η νίκη σήμερα. Ενα νορμάλ, όχι καλό, πρώτο ημίχρονο και ένα δεύτερο ημίχρονο που αξίζαμε τη νίκη. Σήμερα δεν νικήσαμε επειδή χάσαμε πολλά γκολ. Και κάναμε και δύο λάθη για να σκοράρει η Αούστρια αλλά αυτό είναι το ποδόσφαιρο. Μια ομάδα που χειρίζεται καλά την μπάλα μας έκανε να τρέξουμε πολύ στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο διορθώσαμε το παιχνίδι μας, μας έκαναν μια έκπληξη με ένα γκολ που έμοιαζε με αυτό κόντρα στον Ολυμπιακό. Ρισκάραμε μετά, παίξαμε ανοιχτά αλλά δυστυχώς το σκορ… Αλλά όπως λένε, όταν παίρνεις μια ισοπαλία στο τέλος ή νίκη, είναι ένα επικό αποτέλεσμα. Λυπάμαι πολύ που δεν ήρθε νωρίτερα το 2-2 γιατί θα μας έδινε αυξημένες πιθανότητες να νικήσουμε». Για το αν η μεγαλύτερη κούραση ήταν η Αούστρια ή η κούραση: «Αν θέλουμε να είμαστε σε τρεις διοργανώσεις πρέπει να παίζουμε με κούραση. Σήμερα όμως δεν είναι δικαιολογία αυτό. Είχαμε τέσσερις μέρες να ξεκουραστούμε. Την Κυριακή μπορεί να υπάρχει κούραση». Για το αν τον ανησυχούν τα μυικά προβλήματα τραυματισμών, συν την κούραση: «Φυσικά και με απασχολεί. Ξέραμε ότι μπορεί να συμβεί με τόσα ματς και τόση ένταση αλλά αν η ΑΕΚ δεν παίζει με την μέγιστη ένταση, δεν μπορεί να παίζει στο επίπεδο που παίζει τώρα. Ευτυχώς έχουμε ποδοσφαιριστές που περιμένουν να παίξουν, παίκτες νεαροί που έχουν διάθεση να παίξουν αλλά οι μεγάλες ομάδες είναι υποχρεωμένες να παίζουν κάθε 3-4 μέρες και αυτό αποδυναμώνει πολύ τους μύες. Σε ό,τι αφορά τον Σιμόες, πάντως, δεν είναι θλάση. Ο γιατρός προσπαθεί να βρει γιατί έχουν εμφανιστεί αυτά τα προβλήματα. Εχοντας και Τσιγκρίνσκι-Λαμπρόπουλο τραυματίες, είναι φυσικό οι Βράνιες-Τσόσιτς να έχουν παίξει τόσα ματς. Πιστεύω πραγματικά ότι ο τραυματισμός του Τσόσιτς μας έβλαψε πολύ σήμερα στα δύο γκολ. Ο Τζανετόπουλος μπήκε καλά αλλά ήταν εμφανής η απουσία του Τσόσιτς, η βοήθεια που μας έδινε…». Για το αν υπάρχει ικανοποίηση για τις 23 τελικές προσπάθειες ή στενοχώρια επειδή μπήκαν μόνο δύο γκολ: «Μου δίνει ικανοποίηση γιατί είναι ένα σημάδι ότι μπορούμε να κάνουμε ευκαιρίες, κάτι πολύ σημαντικό στο ποδόσφαιρο, αλλά πραγματικά με θυμώνει το γεγονός ότι δεν μπορούμε να εκμεταλλευτούμε τις ευκαιρίες. Με τον Ολυμπιακό θα μπορούσαμε να τελειώσουμε νωρίτερα το ματς, σήμερα χωρίς υπερβολή μπορούσαμε να νικήσουμε με 5-2. Είμαι υπερήφανος για τους παίκτες μου, όμως, γιατί δεν σταματούν ποτέ να προσπαθούν για το καλύτερο». Πηγή: gazzetta.gr