Ο αποδεκατισμένος Άρης ήξερε πως θα έχει μια δύσκολη αποστολή στη Βιλερμπάν, μετά την ισοπαλία του πρώτου ματς (67-67) στο «Nick Galis Hall». Ωστόσο, κατάφερε να φανεί ανταγωνιστικός μόνος για 6 λεπτά (στην πρώτη περίοδο) και από το δεύτερο δεκάλεπτο κι έπειτα, οι Γάλλοι έκαναν ό,τι ήθελαν απέναντι στους Θεσσαλονικείς. Αποκαρδιωτικό ήταν το 22-0 σερί από τα τέλη της πρώτης περιόδου μέχρι τα μέσα της δεύτερης, με το επιμέρους στο δεύτερο δεκάλεπτο να είναι στο 26-8. Η επίθεση των φιλοξενούμενων «χάθηκε» μαζί με την άμυνα, έχοντας 0/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 5 λάθη, στα 6 πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Οι παίκτες του Πρίφτη κυνηγούσαν όλη την ώρα στο σκορ, το οποίο έφτασε στη μέγιστη τιμή του στο 27′ (+28, 67-39). Κορυφαίος ο Χοτζ (19π., 6ασ.) για τους νικητές και ακολούθησε ο Ντράγκοβιτς (16π.). Από τον Άρη, αν και τραυματίας, ο Κάμινγκς χάρισε κάποιες καλές στιγμές κι έφτασε τους 17 πόντους και τα 4 ριμπάουντ, αλλά είχε και 5 λάθη. Ο Σίμτσακ μπορεί να είχε μόλις 2 πόντους, αλλά μάζεψε 11 ριμπάουντ. Ο Άρης βρέθηκε πίσω στο σκορ αρχικά (9-5, 3′) με τον Δημήτρη Πρίφτη να καλεί τάιμ άουτ για να αφυπνίσει τους παίκτες του. Κάτι που πέτυχε, αφού οι φιλοξενούμενοι με σερί 6-0 πέρασαν μπροστά (9-11, 5′), μιας και βρήκαν λύσεις επιθετικά, και λίγο αργότερα βρέθηκαν στο +9 (13-22, 6′). Ο Μίτσαμ έκανε το 22-25 του πρώτου δεκαλέπτου, με τη Βιλερμπάν να έχει 5 σερί πόντους και να συνεχίζει… ακάθεκτη στη δεύτερη περίοδο. Οι γηπεδούχοι έκαναν ότι ήθελαν, η άμυνα του Άρη δεν… υπήρχε, όπως «εξαφανίστηκε» και η επίθεση, αφού οι Θεσσαλονικείς είχαν 0/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 5 λάθη στα 6 πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου. Έτσι, οι Γάλλοι βρέθηκαν με σερί 21-0 στο +13 (38-25, 16′), για να πάνε λίγο πριν το ημίχρονο στο +19 (46-30). Ο Τσαϊρέλης με 1/2 βολές έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια με το 48-33. Από εκεί κι έπειτα η αναμέτρηση έμοιαζε να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα. Η Βιλερμπάν συνέχιζε να «εκτελεί» τον Άρη, που επί ματαίω κυνηγούσε στο σκορ και προσπαθούσε να μειώσει. Η μέγιστη τιμή της διαφοράς έφτασε στο 27ο λεπτό, όταν πήγε στο +28 (67-39), με τους παίκτες του Πρίφτη να έχουν συγκεντρώσει 16 λάθη – έναντι 6 – με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου (69-43). Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να επανακάμψουν, με τον Ξανθόπουλο να επισφραγίζει το τελικό 81-67 και τον Άρη να αποκλείεται από τη συνέχεια του θεσμού. Τα δεκάλεπτα: 22-25, 48-33, 69-43, 81-67. Πηγή: gazzetta.gr