Την απόλυτη ευθύνη για την πνευματική ανετοιμότητα της Μπαρτσελόνα στο διασυρμό από τη Ρεάλ Μαδρίτης ανέλαβε ο Γιώργος Μπαρτζώκας, ο οποίος τόνισε πως οι Καταλανοί σταμάτησαν να παίζουν από το πέμπτο λεπτό! Αναλυτικά οι δηλώσεις του Γιώργου Μπαρτζώκα: «Ήταν μία από τις πιο δύσκολες βραδιές του συλλόγου και της ομάδας. Ήμασταν μέρος της μεγάλης ήττας από τη Ρεάλ. Ήταν ένα τρελό παιχνίδι: ξεκίνησαν να σκοράρουν από παντού και με κάθε τρόπο και μετά από 4-5 λεπτά σταματήσαμε να παίζουμε. Μπορώ να πω πολλά για το πρόγραμμα, τα παιχνίδια που παίζουμε συνέχεια ή για το ότι λείπουν πέντε βασικοί μας. Μετά από τόσα πολλά παιχνίδια είμαστε εξαντλημένοι σωματικά και ψυχολογικά. Σωματικά το καταλαβαίνω, αλλά πνευματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σταματήσαμε να παλεύουμε από την αρχή του ματς. Συγχαρητήρια στη Ρεάλ για τη νίκη, καθώς έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι. Θα πρέπει να πούμε συγγνώμη στους οπαδούς μας, οι οποίοι μας στήριξαν, ακόμη και μετά το ματς. Ήταν εκεί και συνέχιζαν να τραγουδούν. Για εμάς ήταν ένα μεγάλο μάθημα. Δεν μπορούμε να πάμε πιο κάτω. Είναι μάθημα για το μέλλον, για όλους μας. Θα δούμε την αντίδρασή μας. Για να είμαι ειλικρινής, δεν περίμενα να παίξει έτσι η ομάδα. Είχαμε ένα σκληρό μίτινγκ μέσα στα αποδυτήρια. Έτσι είναι ο αθλητισμός, η ζωή και θα συμβούν πολύ άσχημα πράγματα, αλλά θα πρέπει να παίζεις με υπερηφάνεια. Θα προσπαθήσω να πείσω τον καθένα μέσα στην ομάδα. Ξεκινώντας από σήμερα, θα πρέπει να προχωρήσουμε και να σηκώσουμε κεφάλι. Θα πρέπει να παλεύουμε σε κάθε ματς. Θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω ως παράδειγμα το σημερινό ματς. Θα προσπαθούμε πιο σκληρά από εδώ και πέρα. Πνευματικά, δεν ήμασταν έτοιμοι γι’ αυτό το παιχνίδι και είμαι υπεύθυνος γι’ αυτό». Πηγή: sport-fm.gr