Ιδανικό ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό στο ματς. Κατάφερε να προηγηθεί 9-0 μετά από σχεδόν 3΄αγώνα με την Σιένα να μην μπορεί να βρει λύση στην επίθεσή της. Μπουρούσης και Σπανούλης οδηγούσαν την «ερυθρόλευκη» επίθεση με αποτέλεσμα το σκορ να γίνει 17-0 στα 5΄. Το πρώτο καλάθι της Σιένα μπήκε από τον Ζήση 1.30΄ πριν το τέλος της περιόδου. Το τελικό 24-4 έδειχνε ότι στο πρώτο δεκάλεπτο στο παρκέ του ΣΕΦ υπήρχε μία ομάδα μόνο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Σιένα συνέχισε να μοιάζει χαμένη. Λάθη, τραγικά ποσοστά και χώρος στον Ολυμπιακό να τρέξει έκαναν γρήγορα το σκορ 31-4. Το 0/18 σουτ δύο πόντων των Ιταλών τα έλεγε όλα και ο Ολυμπιακός είχε μετατρέψει το ματς σε προπόνηση. Ένα καλάθι και φάουλ του Γκόρντον έφερε την διαφορά στο +30 στα μισά της δεύτερης περιόδου και λίγο στο ημίχρονο στο 47-9!

Δεκάλεπτα: 24-4, 47-9

Πηγή: sportfm.gr