Ο Άρης άρχισε τις υποχρεώσεις του στο φετινό Basketball Champions League υποδεχόμενη την Τουρκ Τέλεκομ Άνκαρα και παρά τις προσπάθειές του δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα με 63-68.

Με 3/3 βολές από τον Χαραλαμπόπουλο, όπως αναφέρει το ΑΠΕ-ΜΠΕ, η Τουρκ Τέλεκομ… άνοιξε λογαριασμό στο ματς (0-3) και γρήγορα βρέθηκε στο +7 (4’ 6-13), κυριαρχώντας στη ρακέτα, με αποτελεσματική άμυνα ζώνης και βάζοντας την μπάλα στο καλάθι με τους Μπράουν, Χάιντεγκερ, Άκπιναρ.

Στο τετράλεπτο της δεύτερης περιόδου η τουρκική ομάδα ξέφυγε με +17 (13-30). Οι επιθετικές πρωτοβουλίες του Ρόμπερτς επέτρεψαν στον Άρη να μειώσει στους 10 πόντους (17’ 20-30), επίπεδο γύρω από το οποίο έμεινε η διαφορά μέχρι το 22’ (29-41), όταν οι Θεσσαλονικείς με επιμέρους 18-4 και βασικούς κινητήριους μοχλούς τους ΝτεΤζούλιους, Ρόμπερτς, πήραν τα ηνία στο σκορ, δευτερόλεπτα πριν ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο (47-45).

Ο Άρης ήταν στο +2 (52-50) και στο 32’, η Τούρκ Τέλεκομ έγινε εκ νέου αφεντικό στο παρκέ στο 34’ (55-57) και δύο λεπτά αργότερα προέκυψε ισοπαλία στο ματς (36’ 57-57).

Με επιμέρους 2-7 και εκτελεστές τους Χάνλαν (1/1 τρίποντο), Άκπιναρ (1/1 δίποντο), Μπράουν (1/1 δίποντο), η τούρκικη ομάδα στο 39’ απέκτησε «αέρα» 5 πόντων (59-64), προβάδισμα με το οποίο σφράγισε, ουσιαστικά, τη νίκη της (63-68).

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 26-36, 47-47, 63-68

Άρης (Γιάννης Καστρίτης): Μπανκς 4, Νόλεϊ 13 (1), Τολιόπουλος 8 (2), ΝτεΤζούλιους 12 (1), Χατζηδάκης, Γκιουζέλης, Μποχωρίδης 3, Κλέι, Πουρλίδας, Γούντμπερι 4, Ρόμπερτς 14, Μαντζούκας 5 (1).

Τουρκ Τέλεκομ Άνκαρα (Ερντέμ Τσαν): Χάιντεγκερ 3 (1), Ντουρμάζ 2, Άκπιναρ 13 (3), Αλεξάντερ 12, Μπράουν 17 (1), Τουντσά, Αγκβά, Μπες, Χάνλαν 6 (2), Χαραλαμπόπουλος 15 (2), Μακούντου.