Θερμές ευχές ακόμα και στα Κινέζικα αλλά και πολλά χαμόγελα αντάλλαξε ο πρωθυπουργός, Αλέξης Τσίπρας, με τους Κινέζους αξιωματούχους στη διάρκεια της τελετής υποδοχής του κινεζικού στόλου στο λιμάνι του Πειραιά.
Μάλιστα, ο Αλέξης Τσίπρας φρόντισε να μιλήσει και στα… κινέζικα προκειμένου να ευχηθεί καλή χρονιά δεδομένου πως σήμερα στη Κίνα γιορτάζουν την πρωτοχρονιά μπαίνοντας στην χρονιά της Κατσίκας!
«Σιν γιεν χάου» είπε ο πρωθυπουργός και κέρδισε το χειροκρότημα της ασιατικής αντιπροσωπείας.