Η ομάδα των ΗΠΑ έχει πάει στο Παρίσι με στόχο όχι απλά να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024 αλλά να το κάνει ισοπεδώνοντας τους αντιπάλους της και έδειξε τις διαθέσεις της από το ξεκίνημα των υποχρεώσεών της με το 110-84 επί της Σερβίας σε παιχνίδι που είχε προαναγγελθεί σαν ντέρμπι.

Το ματς άρχισε με τους Σέρβους, οι οποίοι στοχεύουν σε μετάλλιο, να μπαίνουν δυνατά και να προηγούνται με 10-2 χωρίς να χάνουν σουτ. Οι Αμερικάνοι, όμως, δεν άργησαν να αντιδράσουν και με όπλο τα περιφερειακά σουτ κατάφεραν με επιμέρους σκορ 12-2 να προσπεράσουν με 14-12. Το προβάδισμα, όμως, δεν πρόλαβαν να το χαρούν αφού ήταν η σειρά της Σερβίας να κάνει σερί 8-0 και να περάσει ξανά μπροστά με 20-14.

Κάπου εκεί, λοιπόν, αποφάσισε να βγει μπροστά ο Κέβιν Ντουράντ, ο οποίος απλά δεν έχανε σουτ. Κυριολεκτικά. Έτσι, οδήγησε την ομάδα των ΗΠΑ σε σερί 13-0, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 27-20 στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου. Από εκεί και πέρα, με τον ΛεΜπρόν Τζέιμς να παίρνει κι αυτός πρωτοβουλίες η διαφορά πήγε και στο +11 (38-27) στο 14′, πριν απαντήσουν οι Σέρβοι με Γιόκιτς και Ντόμπριτς.

Χάρη κυρίως σε αυτούς τους δύο η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς μείωσε σε 44-46 στο 18′ αλλά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου το σκορ ήταν 49-58 αφού ο Ντουράντ είχε 5/5 τρίποντα και οι Αμερικανοί συνολικά μετρούσαν 12/18!

Από εκεί και πέρα, στο δεύτερο ημίχρονο, η Σερβία όσο κι αν το ήθελε, όσο κι αν το προσπάθησε, δεν κατάφερε να πλησιάσει πραγματικά πολύ τις ΗΠΑ που χάρη στους Τζέιμς και Ντουράντ είχαν σταθερά προβάδισμα ασφαλείας και προς το τέλος του αγώνα το αύξησαν, επικρατώντας τελικά με 110-84 και στέλνοντας μήνυμα στις υπόλοιπες ομάδες που θα βρεθούν, αργά ή γρήγορα, στον δρόμο τους.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 49-58, 65-84, 84-110