Η Red Bull κατέκτησε το πρωτάθλημα κατασκευαστών στη Formula1, καθώς έκανε άνετα το 1-2 στον αγώνα της Βραζιλίας. Νικητής αναδείχθηκε ο Σεμπαστιάν Φέτελ , με τον Μαρκ Γουέμπερ να είναι δεύτερος και τον Φερνάντο Αλόνσο να ακολουθεί.

Στη Βραζιλία και στο Ιντερλάγκος, όπου διεξήχθη το προτελευταίο Γκραν Πρι της Formula1 για φέτος, η Red Bull κατέκτησε πιο άνετα απ’ όσο φανταζόταν το πρωτάθλημα κατασκευαστών. Οι «ταύροι» έκαναν το 1-2, με τον Σεμπαστιάν Φέτελ να αναδεικνύεται νικητής και τον Μαρκ Γουέμπερ να τερματίζει δεύτερος. Ο Γερμανός πραγματοποίησε καλύτερη εκκίνηση από τον Νίκο Χάλκενμπεργκ και έκτοτε διατήρησε την πρώτη θέση μέχρι το τέλος του αγώνα.

Ο πιλότος της Williams δεν κατάφερε να κάνει και σήμερα την έκπληξη, καθώς άρχισε να χάνει θέσεις, με συνέπεια να έρθει όγδοος. Στην τρίτη θέση βρέθηκε ο Φερνάντο Αλόνσο, ο οποίος παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας. Πίσω του ήταν ο Λιούις Χάμιλτον, που έκανε ό,τι μπορούσε για να είναι όσο το δυνατόν πιο κοντά στις πρώτες θέσεις, και ακολούθησαν οι Μπάτον, Ρόζμπεργκ και Μίκαελ Σουμάχερ πρό του Ρόζμπεργκ και οι Κούμπιτσα και Κομπαγιάσι μετά τον Γερμανό.

Τέλος, αξίζει να σημειωθεί ότι πολλά προβλήματα αντιμετώπισαν οι Φελίπε Μάσα και Ρούμπενς Μπαρικέλο, ώστε να μείνουν στη 15η και 14η θέση, αντίστοιχα, ενώ ο Βινταντόνιο Λιούτσι ήταν ο μόνος που εγκατέλειψε τον αγώνα μετά από τρακάρισμα στη δεύτερη στροφή στον 49ο γύρο. Έτσι, ο τίτλος των οδηγών θα κριθεί στο τελευταίο Γκραν Πρι της χρονιάς, που θα λάβει χώρα στην Αραβία και στο Άμπου Ντάμπι.