H Κροατία ξεπέρασε το εμπόδιο του Ισραήλ και έτσι κρατά την πρωτιά του ομίλου της Εθνικής μας. Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ο Κράνιτσαρ, που σκόραρε δύο φορές. Φωνάζουν οι Ισραηλινοί για το πέναλτι που κέρδισαν οι Κροάτες. Με δύο τέρματα του Κράνιτσαρ στο πρώτο 45λεπτο, η Κροατία επικράτησε 2-1 εκτός έδρας του Ισραήλ, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική του 6ου ομίλου των προκριματικών για το Euro 2012. Του ομίλου στον οποίο μετέχει και η Εθνική μας ομάδα. Μετά από αυτό το… τρίποντο οι Κροάτες έχουν την πρωτιά του γκρουπ. Ο Κράνιτσαρ, σκόραρε στο 36ο λεπτό με πέναλτι -που σήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από τους Ισραηλινούς- καθώς και στο 41ο λεπτό με εξαιρετικό πλασέ μέσα από την περιοχή, ενώ για τους Ισραηλινούς, που την Τρίτη θα αναμετρηθούν με την Εθνική μας στο «Γ. Καραϊσκάκης», μείωσε στο 81′ ο Σέχτερ. Ισραήλ: Αουάτ, Ζιβ, Μπεν Χαΐμ, Ταμίρ Κοέν (51′ Κολαούτι), Κεϊνάν, Νάτσο, Βερμούτ, Ελρόι Κοέν (69′ Γκολάσα), Αλμόγκ Κοέν, Μπαρντά (56′ Ραφαέλοφ), Σέχτερ. Κροατία: Ρούνε, Τσόρλουκα, Σίλντενφελντ, Σίμουνιτς, Στρίνιτς, Πράνιτς, Ράκιτιτς (87′ Βουκόγιβιτς), Κράνιτσαρ, Μόντριτς, Όλιτς (72′ Μπίλιτς), Εντουάρντο (57′ Μάντζουκιτς). Η βαθμολογία Αγ. Ν-Ι-Η Τερμ. Β. 1. Κροατία 3 2-1-0 5-1 7 2. Γεωργία 3 1-2-0 2-1 5 3. ΕΛΛΑΔΑ 3 1-2-0 2-1 5 4. Ισραήλ 3 1-1-1 4-3 4 5. Λετονία 3 1-0-2 2-4 3 6. Μάλτα 3 0-0-3 1-6 0 Τα ματς της 3ης αγωνιστικής στον 6ο όμιλο: ΕΛΛΑΔΑ-Λετονία 1-0 (57′ Τοροσίδης) Γεωργία-Μάλτα 1-0 (90’+ Σιράτζε) Ισραήλ-Κροατία 1-2 (81′ Σέχτερ / 36′-πεν., 41′ Κράνιτσαρ) Πηγή: gazzetta.gr