Υποψίες ότι η μνημειώδης εύνοια του Ότο Ρεχάγκελ δεν θα την εγκαταλείψει ποτέ σκόρπισε η Εθνική.

Το γκολ του Τοροσίδη στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων απέτρεψε το «κάζο» στη Μάλτα (0-1) και συνδυαζόμενο με την ήττα των Κροατών στη Γεωργία έφερε την ομάδα του Σάντος στην κορυφή του 6ου ομίλου.

Κακή εμφάνιση από το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, που χρειάστηκε και την τύχη για να μην πληρώσει το απαράδεκτο α’ ημίχρονο και την αποβολή του Παπασταθόπουλου στο 84’.

Πώς έπαιξε

Χωρίς εκπλήξεις, με βάση τις απουσίες και όσα είχε δείξει στις προπονήσεις ήταν η ενδεκάδα που παρέταξε ο Φερνάντο Σάντος. Ο Πορτογάλος χρησιμοποίησε το γνώριμο 4-2-3-1, το οποίο διαμορφώθηκε ως εξής:

Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Τζόρβας και στην άμυνα -από αριστερά προς τα δεξιά- οι Τζαβέλλας, Α. Παπαδόπουλος, Παπασταθόπουλος και Τοροσίδης. Στα χαφ βρέθηκαν οι Κατσουράνης-Καραγκούνης, στην τριάδα μπροστά τους οι Σαμαράς (αριστερά), Λυμπερόπουλος (κέντρο), Νίνης (δεξιά) και προωθημένος ο Σαλπιγγίδης.

Πηγή: sport-fm