Μετά την εύκολη νίκη επί της Δομινικανής Δημοκρατίας ήρθε και αυτή επί της Αιγύπτου με 93-71, παρά την απουσία του Γιάννη Αντετοκούνμπο για να ξεκουραστεί, με την Εθνική Ελλάδας να παίρνει την 1η θέση του ομίλου της στο Προολυμπιακό τουρνουά του ΣΕΦ και να αντιμετωπίζει, το Σάββατο (6/7), τη Σλοβενία του Λούκα Ντόντσιτς στον ημιτελικό.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη μπήκε καλά στο παιχνίδι, λειτουργούσε σωστά στην άμυνα και παράλληλα έτρεξε και βρήκε εύκολα καλάθια για το 10-3 στο 3′ με 5/6 σουτ. Το καλό ξεκίνημα είχε και συνέχεια όπως δείχνει και το 18-4 στο 7′, με τους Αιγύπτιους να προσπαθούν στη συνέχεια να αντιδράσουν και να βρίσκονται στο -8 (20-12) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου η Αίγυπτος πλησίασε κι άλλο, μειώνοντας σε 26-23 στο 15′, αλλά κάπου εκεί η Ελλάδα με επιμέρους σκορ 10-2 πήγε στο +11 (36-25), δείχνοντας έτοιμη να ξεφύγει και πάλι. Δεν ήταν όμως… Έτσι, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πλησιάσουν και στο -2 (40-38), για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο 42-38.

Η Εθνική ομάδα ήταν φανερό ότι θα έπρεπε να παρουσιαστεί αρκετά βελτιωμένη στην τρίτη περίοδο και το έκανε, ξεφεύγοντας με 53-41 στο 22′ και με 62-47 στο 28′, λειτουργώντας πολύ καλύτερα τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Έτσι, μπήκε στο τελευταίο 10λεπτο από το +16 (68-52), έχοντας απλοποιήσει τα πράγματα.

Και από εκεί και πέρα, με τα σουτ από την περιφέρεια να βρίσκουν στόχο το ένα μετά το άλλο, η διαφορά ανέβηκε κι άλλο, με την Ελλάδα να επικρατεί τελικά με 93-71, να παίρνει την 1η θέση του ομίλου της και να έχει το Σάββατο (6/7) τον μεγάλο ημιτελικό με τη Σλοβενία.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 42-38, 68-52, 93-71