Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει ό,τι θέλει πετυχαίνοντας 32 πόντους σε 18 λεπτά, η Εθνική Ελλάδας νίκησε με 109-82 τη Δομινικανή Δημοκρατία και μπήκε με το δεξί στο Προολυμπιακό τουρνουά του ΣΕΦ, κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Από το ξεκίνημα του παιχνιδιού φαινόταν η διάθεση της Εθνικής ομάδας να μεταφέρει τη μπάλα κοντά στο καλάθι για να εκμεταλλευτεί την παρουσία του Αντετοκούνμπο, ο οποίος σκόραρε με κάθε τρόπο. Έτσι, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη είχε το προβάδισμα και στο τέλος της πρώτης περιόδου βρέθηκε στο +10 (25-15).

Στο ξεκίνημα της δεύτερης ένα σερί 6-0 με πρωταγωνιστή τον Μήτογλου έστειλε τη διαφορά στο +13 (33-20) και στη συνέχεια ήταν συνεχώς διψήφια χάρη στους συνεχόμενους πόντους του Αντετοκούνμπο, για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο 56-41 μετά το κάρφωμα του Παπαγιάννη έπειτα από νέα ασίστ του πολύ ουσιαστικού Καλάθη.

Η νίκη ήταν δεδομένη αλλά ο Σπανούλης δεν ήθελε μόνο αυτό, ήθελε να δει μια ομάδα που θα παρέμενε σοβαρή και θα συνδύαζε την ουσία με το θέαμα. Και ποιος καλύτερος από τον Greek Freak για να το κάνει αυτό; Η φάση του 25ου λεπτού, όταν έκανε εντυπωσιακή τάπα στον Μοντέρο και στη συνέχεια τελείωσε και τη φάση για το 67-49 ξεσήκωσε για τα καλά το ΣΕΦ, με τη Δομινικανή Δημοκρατία να προσπαθεί να αντιδράσει και να μειώνει σε 75-65 αλλά ως εκεί…

Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την Ελλάδα στο +15 (80-65) και στην τέταρτη η διαφορά μεγάλωνε συνεχώς μέχρι το τελικό 109-82, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να είναι απλά απολαυστικός: 32 πόντοι με 10/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 9/13 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 56-41, 80-65, 109-82