Ακόμα και δέκα χρόνια μετά τη στιγμή που ξέσπασε στη Δύση μια ολότελα διαφορετική ασθένεια, AIDS την είπανε, το Χόλιγουντ δεν είχε τολμήσει να ασχοληθεί μαζί της. Και αυτό ακριβώς το κινηματογραφικό ταμπού βάλθηκε να καταρρίψει ο Τζόναθαν Ντέμι με τη φούρια που είχε πάρει από τη «Σιωπή των Αμνών» (1991). Ένας λευκός ομοφυλόφιλος δικηγόρος μεγάλης νομικής φίρμας (Τομ Χανκς) απολύεται όταν τα αφεντικά του μαθαίνουν πως έχει κολλήσει AIDS. Και τι κάνει; Προσλαμβάνει έναν μαύρο και εξόχως ομοφοβικό δικηγόρο για να τον εκπροσωπήσει στη μήνυση για διακρίσεις που υπέβαλε κατά του πρώην εργοδότη του! Αυτό σηματοδοτεί την πρώτη πραγματική προσπάθεια του στουντιακού Χόλιγουντ να συζητήσει, έστω και με τη γνώριμη αμηχανία της εποχής, περί της θανάσιμης και ακατανόητης πάθησης που αναγνωρίστηκε στις ΗΠΑ όχι παλιότερα από το 1981. Γι’ αυτό και ένας κριτικός της εποχής είπε χαρακτηριστικά πως το «Φιλαδέλφεια» (1993) ήταν σαν να γυριζόταν 12 ολόκληρα χρόνια και να κουβαλά πάνω του το δυσανάλογο φορτίο όλων των ταινιών για το AIDS που δεν προηγήθηκαν. Ο μεγάλος προϋπολογισμός (πάνω από 25 εκατ. δολάρια) και τα δυο αστέρια του πρωταγωνιστικού διδύμου (Τομ Χανκς και Ντένζελ Ουάσιγκτον) έδειχναν πως το Χόλιγουντ δεν αστειευόταν.
«Φιλαδέλφεια»
Παραγωγή: Αμερική Σκηνοθεσία: Τζόναθαν Ντέμι Πρωταγωνιστούν: Τομ Χανκς, Ντένζελ Ουάσιγκτον, Τζέισον Ρόμπαρντς, Αντόνιο Μπαντέρας