Ένας περιχαρής Sam Lowes κέρδισε στην πατρίδα του τον πρώτο του αγώνα στο παγκόσμιο Supersport. Με τους 25 βαθμούς της πρωτιάς ο Lowes μειώνει τη διαφορά του από τον Kenan Sofuoglu στους 5 βαθμούς.

Ο Sofuoglu που τερμάτισε δεύτερος σχεδόν 7/10 του δευτερολέπτου πιο πίσω, προηγείται στη Βαθμολογία με 81 έναντι 76 βαθμών. Ο Jules Cluzel προσπάθησε να μείνει κοντά τους, αλλά αναγκάστηκε να συμβιβαστεί με την 3η θέση λίγους γύρους πριν το τέλος.

Στον προτελευταίο γύρο ο Sofuoglu έμοιαζε έτοιμος να επιτεθεί για τη νίκη, όμως ο Lowes έκανε έναν φανταστικό τελευταίο γύρο, θάβοντας την φαντασίωση του Τούρκου που ωστόσο προσπάθησε πειστικά.

Τρίτος έφτασε στον τερματισμό ο Broc Parkes μπροστά από τον Glen Richards, μετά από μονομαχία που κράτησε όλον τον αγώνα. Οι τρεις μοτοσυκλέτες της Ομάδας PTR στην πεντάδα έγιναν αφορμή για γιορτές και πανηγύρια από το πλήρωμα του Simon Buckmaster.

Ο Lowes ήταν πάντα από τους ταχύτερους αναβάτες στα Supersport και τώρα που κατάφερε να μετατρέψει την ταχύτητά του σε νίκη, έχει ελπίδες να διεκδικήσει και το πρωτάθλημα.