Το 5ο χρυσό μετάλλιο στην ιστορία τους στο ποδόσφαιρο γυναικών σε Ολυμπιακούς Αγώνες κατέκτησαν οι ΗΠΑ, αφού με γκολ της Σουόνσον νίκησαν με 1-0 τη Βραζιλία, η οποία για ακόμη μία φορά ηττήθηκε στον τελικό.

Η «σελεσάο» ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και στο 16ο λεπτό πίστεψε ότι άνοιξε το σκορ με το γκολ της Λουντμίλα, το οποίο όμως ακυρώθηκε για οφσάιντ. Το παιχνίδι, επομένως, παρέμεινε στο 0-0, το οποίο δεν άλλαξε ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Άλλαξε, όμως, νωρίς στο δεύτερο και συγκεκριμένα στο 57′, όταν η Σουόνσον βρήκε δίχτυα για τις ΗΠΑ και έκανε το 1-0 που έμεινε ως το τελευταίο σφύριγμα, με τη θρυλική Μάρτα, την καλύτερη παίκτρια της Βραζιλίας, να χάνει σε τελικό Ολυμπιακών Αγώνων για τρίτη φορά.