Στον τελικό του μπάσκετ στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024 προκρίθηκε η γηπεδούχος Γαλλία, η οποία μετά τον Καναδά απέκλεισε και την παγκόσμια πρωταθλήτρια Γερμανία, την οποία νίκησε με 73-69 στον ημιτελικό.

Οι Γερμανοί είχαν συντρίψει με 85-71 στη φάση των ομίλων τους Γάλλους, οι οποίοι, όμως, πήραν εκδίκηση την κατάλληλη στιγμή, στον ημιτελικό, εξασφαλίζοντας έτσι το μετάλλιο, ό,τι κι αν γίνει στον τελικό με αντίπαλο τις ΗΠΑ ή τη Σερβία.

Ο αγώνας άρχισε με την παγκόσμια πρωταθλήτρια να έχει 2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 2/2 βολές, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 12-2, αλλά οι «τρικολόρ» αντέδρασαν με Λεσόρ-Κορντινιέ και μείωσαν σε 18-16, πριν ξεφύγουν ξανά τα «πάντσερ».

Με τρίποντο του Όμπστ η Γερμανία πήγε ξανά σε διψήφια διαφορά, με το 28-18, αλλά στη συνέχεια η Γαλλία χάρη στους Γουεμπανιάμα και Γκομπέρ βελτιώθηκε πολύ στην επίθεση και βρήκε λύσεις με τον Γιαμπουσέλε, καταφέρνοντας να ισοφαρίσει 33-33 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου ο ίδιος παίκτης έβαλε για πρώτη φορά μπροστά με 36-33 τους Γάλλους, οι οποίοι σιγά-σιγά πήραν τον έλεγχο του αγώνα, όπως δείχνει και το 56-50 υπέρ τους στο 30′.

Αυτό ήταν και το σκορ με το οποίο μπήκαν οι δύο ομάδες στην τελευταία περίοδο, όπου με καλάθι του Λεσόρ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν. Στη συνέχεια, έφτασαν και το +10 (63-53), επικρατώντας με 73-69 και παίρνοντας το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 33-33, 56-50, 73-69

Γαλλία: Ντιλικινά 5 (1), Μπατούμ 9 (1), Αλμπισί, Γιαμπουσέλε 17, Κορντινιέ 16 (2), Φουρνιέ 5 (1), Ντε Κολό, Λεσόρ 10, Γκομπέρ, Γουεμπανιαμά 11 (1), Στραζέλ

Γερμανία: Μπόνγκα 7 (2), Ντα Σίλβα, Λο, Γκίφαϊ, Γουάιλερ-Μπαμπ 5 (1), Φόγκτμαν 6, Φ. Βάγκνερ 10 (2), Τάις 8, Μ. Βάγκνερ 4, Σρέντερ 18 (3), Τίμαν 3, Ομπστ 8 (2).