Η νίκη στο Καραϊσκάκη κόντρα στον Ολυμπιακό είναι μονόδρομος για την ΑΕΚ προκειμένου να παραμείνει στην κορυφή μαζί με τον Παναθηναϊκό και από το 82ο λεπτό είναι ξανά μπροστά στο σκορ, με 2-1, μετά την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λιβάι Γκαρσία, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα μετά την ανατροπή του Βίντα από τον Ρέαμπτσιουκ.

Η Ένωση είχε πάρει το προβάδισμα μόλις στο 7ο λεπτό με τον Γκατσίνοβιτς αλλά νωρίς στο β’ μέρος και συγκεκριμένα στο 54′ οι ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν με κεφαλιά του Μπακαμπού μετά τη σέντρα του Βρουσάι. Παρ’ όλα αυτά, στη συνέχεια οι κιτρινόμαυροι κατάφεραν να προηγηθούν ξανά.

Στο 80′ ο διαιτητής έδωσε πέναλτι για ανατροπή του Βίντα από τον Ρέαμπτσιουκ, στη συνέχεια επιβεβαίωσε την απόφασή του μέσω VAR και στο 82′ ο Λιβάι Γκαρσία εκτέλεσε και έκανε το 1-2 για την ομάδα του Ματίας Αλμέιδα.