Ο Ολυμπιακός βρίσκεται στην 3η θέση της κατάταξης της Euroleague μετά τη νίκη του επί της Παρτιζάν με 87-58 στο «Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας». Βελτίωσε το ρεκόρ του σε 5-2. Μπροστά του βρίσκονται μονάχα η Μονακό με 5-1 και η Φενέρμπαχτσε που έχει έξι νίκες και μια ήττα. Το ίδιο ρεκόρ με τους «ερυθρόλευκους» έχει η Μπαρτσελόνα. Ο Παναθηναϊκός, από τη μεριά του, μετά τη νίκη της Μπάγερν Μονάχου έπεσε στην προτελευταία θέση. Απόψε (11/11) υποδέχεται την Μπασκόνια στο «ΟΑΚΑ», αναζητώντας τη δεύτερη νίκη του.

Η Μπαρτσελόνα ξεπέρασε το εμπόδιο της Μακάμπι

Ένα ξέσπασμα της Μπαρτσελόνα στην τέταρτη περίοδο, ήταν αρκετό για τους Ισπανούς, προκειμένου να κάμψουν την αντίσταση της Μακάμπι στο Τελ Αβίβ, για την 7η αγωνιστική της Euroleague.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πάτησε γκάζι στα πρώτα λεπτά του… επιλόγου και από το 62-65 που έγραψε ο φωτεινός πίνακας στο 31΄ έτρεξε σερί 0-8 για το +11 (62-73 στο 35΄), «κλειδώνοντας» το «διπλό» που ήρθε με το τελικό 79-86 και υποχρεώνοντας τους Ισραηλινούς στην πρώτη εφετινή εντός έδρας ήττα.

Με την αποψινή νίκη η Μπαρτσελόνα παρέμεινε στα υψηλά πατώματα της βαθμολογίας με ρεκόρ 5-2, ενώ η Μακάμπι υποχώρησε στο 4-3.

Κορυφαίος των νικητών ο Νικολάς Λαπροβίτολα με 19 πόντους και 6/12 τρίποντα, ενώ 15 πρόσθεσε ο Κόρι Χίγκινς, 14 ο Μάικ Τόμπι και 13 ο Άλεξ Αμπρίνες. Από τη Μακάμπι ξεχώρισε ο Λορένζο Μπράουν με 18.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 43-40, 61-62, 79-86

Η Μπάγερν επιβλήθηκε της Άλμπα Βερολίνου

H Μπάγερν Μονάχου πέρασε νικηφόρα από το Βερολίνο, θριαμβεύοντας στον γερμανικό «εμφύλιο» της 7ης αγωνιστικής στη Euroleague.

Οι Βαυαροί επικράτησαν πιο εύκολα απ` ό,τι δείχνει το τελικό 79-77 της Άλμπα, πανηγυρίζοντας τη δεύτερη εφετινή νίκη τους στη διοργάνωση και μάλιστα διαδοχική μετά την «έκπληξη» της προηγούμενης εβδομάδας επί της πρωταθλήτριας Ευρώπης, Αναντολού Εφές. Στον αντίποδα, οι γηπεδούχοι υπέστησαν την τέταρτη διαδοχική ήττα τους.

Πρωταγωνιστές της Μπάγερν οι Αντρέας Ομπστ και Όγκουστον Ρούμπι, σημειώνοντας από 14 πόντους, ενώ από την Άλμπα πάλεψε ο Τζάλεν Σμιθ με 20.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 39-45, 58-68, 77-79

Νίκη για τη Ρεάλ κόντρα στην Αναντολού Εφές

Με εξαίρεση την τρίτη περίοδο, όταν «κόλλησε» προσωρινά η παραγωγικότητα της, η Ρεάλ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην Αναντολού Εφές στη Μαδρίτη, βελτιώνοντας σε 4-3 το ρεκόρ της στη Euroleague. Οι Ισπανοί επικράτησαν με 94-85 της πρωταθλήτρια Ευρώπης, για την 7η αγωνιστική της διοργάνωσης, παίρνοντας άτυπη ρεβάνς για την ήττα στην περυσινή μάχη του ευρωπαϊκού τίτλου και υποχρεώνοντας τους Τούρκους στην τρίτη διαδοχική αποτυχία τους και πέμπτη στο σύνολο.

Με μία πεντάδα να ολοκληρώνει τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων (Άνταμ Χάνγκα 11, Γκάμπριελ Ντεκ 13, Βενσάν Πουαριέ 13, Σέρχιο Γιουλ 10, Γκιερσόν Γιαμπουσέλε 11) και την άμυνα να ενεργοποιείται σε κάθε προσπάθεια αντεπίθεσης των φιλοξενούμενων, οι Ισπανοί πέρασαν ένα ήσυχο βράδυ, απέναντι στην πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Από την Αναντολού Εφές, ξεχώρισε ο Γουίλ Κλάιμπερν με 25 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ 17 πρόσθεσε ο Άντε Ζίζιτς, 15 (με 8 ασίστ) ο Βασίλιε Μίτσιτς και 13 ο Αϊζάια Τόμας

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 54-43, 69-63, 94-85

Πρώτο «διπλό» για τη Ζαλγκίρις

H άμυνα της τέταρτης περιόδου, έκανε τη διαφορά για τη Ζαλγκίρις Κάουνας, η οποία πέρασε νικηφόρα με 93-76 από την έδρα της Βιλερμπάν, για την 7η αγωνιστική της Euroleague.

Με το πρώτο εφετινό ευρωπαϊκό «διπλό», οι Λιθουανοί βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 4-3, τη στιγμή που οι Γάλλοι υποχώρησαν στο 3-4, βλέποντας τη Ζαλγκίρις να γίνεται η δεύτερη ομάδα που περνά από την έδρα της, μετά την Αρμάνι Μιλάνο.

Οι Λιθουανοί έτρεξαν στον… επίλογο του αγώνα ένα επιμέρους σκορ 24-9, με το οποίο εξασφάλισαν μία διαφορά ασφαλείας και συντηρώντας τη μέχρι τη λήξη έφτασαν άνετα στο τελικό 93-76.

Κορυφαίος των νικητών ο Τόμας Ντίνσκα με 21 πόντους, ενώ από τους Γάλλους προσπάθησε ο Τζόνα Μάθιους με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 46-50, 67-69, 76-93

Άνετα η Φενέρμπαχτσε

Η Φενέρμπαχτσε επέστρεψε στις νίκες στη Euroleague, βελτιώνοντας σε 6-1 το ρεκόρ της. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη επικράτησε άνετα με 93-79 του Ερυθρού Αστέρα επί τουρκικού εδάφους, για την 7η αγωνιστική, υποχρεώνοντας τους ουραγούς Σέρβους στην έκτη ήττα τους.

Ανώτερη σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες και δίνοντας έμφαση στο κομμάτι της δημιουργίας (24 έναντι 11 ασίστ), η Φενέρ πήρε το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά. Όταν μάλιστα ενεργοποίησε και την άμυνά της στο δεύτερο ημίχρονο, η τουρκική ομάδα πάτησε… γκάζι και δεν κοίταξε πίσω…

Οδηγός της επίθεσης των νικητών ήταν ο Τζόναθαν Μότλεϊ με 25 πόντους (career high) και 10 ριμπάουντ, ενώ 20 πόντους πρόσθεσε ο Μελίχ Μαχμούτογλου και 17 ο Μάρκο Γκούντουριτς. Ο Νικ Καλάθης έμεινε στο παρκέ 32 λεπτά με απολογισμό 8 πόντους, 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ. Από τον Ερυθρό Αστέρα πάλεψε ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 42-41, 66-57, 93-71