Έπειτα από τέσσερα χρόνια αναμονής, ο Ολυμπιακός είναι και πάλι στο Final-4 της Euroleague και θα διεκδικήσει στο Βελιγράδι τον 4ο ευρωπαϊκό τίτλο της ιστορίας του. Σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι, όπως αναμενόταν άλλωστε, οι Πειραιώτες νίκησαν με 94-88 τη Μονακό και έκαναν το 3-2 στις νίκες, παίρνοντας τη μεγάλη πρόκριση παρουσία τόσο του Κέβιν Ντουράντ όσο και της οσκαρικής ηθοποιού Έμα Στόουν.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα άρχισε καλά τον αγώνα, όπως δείχνει το 6-2 στο 2′, αλλά οι φιλοξενούμενοι με δύο τρίποντα το έκαναν 6-8 και από εκεί και πέρα οι καλές άμυνες και οι κακές επιθέσεις είχαν ως αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να ολοκληρωθεί με το φτωχό 11-13. Η δεύτερη, πάντως, άρχισε με τη Μονακό να λειτουργεί καλύτερα και να ξεφεύγει με 16-24 στο 13′ και με 22-32 στο 15′, με τον Ολυμπιακό να βρίσκει λύσεις μόνο από τον ΜακΚίσικ.

Οταν πήρε μπρος και ο Ντόρσεϊ, οι Πειραιώτες μείωσαν 38-42 και έβαλαν φωτιά στις εξέδρες, όμως ο Ουαταρά με 2/2 τρίποντα έστειλε τους Γάλλους στα αποδυτήρια για το ημίχρονο έχοντας προβάδισμα επτά πόντων (41-48). Οι ερυθρόλευκοι έπρεπε να μπουν βελτιωμένοι στην τρίτη περίοδο και το έκαναν, περνώντας μπροστά με 56-55 στο 25′ χάρη στους Βεζένκοβ και Ουόκαπ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στη συνέχεια, μέχρι που ήρθε το τρίποντο του Τζέιμς για το 66-70 της Μονακό στο 30′.

Ο Ολυμπιακός είχε 10 λεπτά στη διάθεσή του για να ανατρέψει την κατάσταση και να πάρει την πρόκριση, με τους Βεζένκοβ και Σλούκα να του δίνουν λύσεις και το σκορ να είναι 75-75 στο 33′. Από εκεί και πέρα, οι Σλούκας και Τζέιμς ήταν αυτοί που ανέλαβαν το σκοράρισμα για τις δύο ομάδες, με τον ηγέτη των Πειραιωτών να τους στέλνει στο +6 (89-83) με μεγάλο τρίποντο στο 88′. Μεγάλο τρίποντο έβαλε αμέσως μετά και ο Τζέιμς όμως, μειώνοντας σε 89-86, για να ακολουθήσει αυτό του Ντόρσεϊ για το 92-86, με το ΣΕΦ να… φλέγεται για τη νίκη-πρόκριση στο Final-4!

Τα δεκάλεπτα: 11-13, 41-48, 66-70, 94-88