Χάρη σε ξέσπασμα στο τελευταίο 5λεπτο του αγώνα, η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη με 71-66 επί της Μπάγερν Μονάχου στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Euroleague στο «Παλάου Μπλαουγκράνα», το βράδυ της Τρίτης (1/2). Έτσι, έπειτα από 23 ματς οι «μπλαουγκράνα» έχουν ρεκόρ 18-5 και βρίσκονται στη δεύτερη θέση πίσω από τη Ρεάλ Μαδρίτης, με την οποία παίζει απόψε (21:45) ο Ολυμπιακός στην ισπανική πρωτεύουσα.

Οι Βαυαροί είχαν προβάδισμα πέντε πόντων πέντε λεπτά πριν από την λήξη, αλλά ένα σερί 15-2 των Καταλανών έκανε τη διαφορά. Κύριοι εκφραστές της ομάδας του Σάρας Γιασικεβίτσιους ήταν οι Κάιλ Κούριτς (20 π., 4/4 τρ.) και Νίκολα Μίροτιτς (13 π.). Από την άλλη μεριά, εξαιρετική εμφάνιση έκαναν οι Βλάντιμιρ Λούτσιτς (16 π.) και Όγκνιεν Γιάραμαζ (15 π.).

Παραμένει 3η η Αρμάνι – Τί έγινε στα άλλα ματς

Τις πέντε σερί νίκες συμπλήρωσε η Αρμάνι Μιλάνο στο Βελιγράδι, παραμένοντας… ατάραχη στην τρίτη θέση της κατάταξης με ρεκόρ 15-6. Οι Ιταλοί επικράτησαν με 63-57 του Ερυθρού Αστέρα (8-13, 14η θέση), με τον Μάλκολμ Ντιλέινι να υπογράφει με τα κομβικά σουτ του στον επίλογο του αγώνα το «διπλό» της ομάδας του Έτορε Μεσίνα.

Με τον Τζόρνταν Λόιντ (23 π.) να δίνει το σύνθημα της ανατροπής από τα 6,75 μ. στον… επίλογο του αγώνα και τον Μπίλι Μπάρον (24 π.) να παραμένει «ζεστός» και στην τέταρτη περίοδο, η Ζενίτ νίκησε την Μπασκόνια με 90-82 στη «Φερνάντο Μπουέσα Αρένα» και βρίσκεται στην 4η θέση.

Την τρίτη διαδοχική νίκη της, με την οποία βελτίωσε το ρεκόρ της σε 10-10 και παρέμεινε στην… καταδίωξη της οκτάδας, πανηγύρισε η Φενερμπαχτσέ στην Κωνσταντινούπολη. Η τουρκική ομάδα επικράτησε με 85-76 της Βιλερμπάν, παρά τις σημαντικές απουσίες που είχε. «Κλειδιά» της επιτυχίας η κυριαρχία στη ρακέτα και η εκτελεστική δεινότητα των Ντέβιν Μπούκερ (16 π.), Ντισόν Πιέρ (16 π.) και Μάρκο Γκούντουριτς (15 π.). Από τους Γάλλους, που υποχώρησαν στο 9-14 (13η θέση), ο Ελί Οκόμπο με 23 πόντους δεν ήταν αρκετός. Ο Κώστας Αντετοκούνμπο έμεινε στο παρκέ για 19 λεπτά με απολογισμό 10 πόντους (2/2 δίποντα, 6/8 βολές), 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Με τον Τζέιμς Νάναλι να… φορτώνει το καλάθι της ουραγού Ζαλγκίρις με 32 πόντους, η Μακάμπι πέρασε και από το Κάουνας (3η σερί νίκη) και παρέμεινε σε τροχιά οκτάδας (10-11, 12η θέση). Οι Ισραηλινοί, μάλιστα, δεν αγχώθηκαν ούτε από την απουσία του προπονητή τους Γιάννη Σφαιρόπουλου (κορονοϊός) και με το τελικό 94-78 υποχρέωσαν τους Λιθουανούς στη 17η ήττα τους σε 20 αγώνες.