Τέσσερις μέρες πριν τον αγώνα με τον Ολυμπιακό για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Europa League, η Άιντραχτ ηττήθηκε με 2-1 εντός έδρας από τη Χέρτα Βερολίνου και δεν έδωσε συνέχεια στον εκτός έδρας θρίαμβο επί της Μπάγερν Μονάχου. Χωρίς νίκη εντός έδρας παραμένει φέτος η ομάδα της Φρανκφούρτης.
Πριν τη διακοπή των πρωταθλημάτων λόγω των εθνικών ομάδων, η Άιντραχτ είχε ρίξει βόμβα στη Bundesliga, αφού είχε περάσει από το Μόναχο νικώντας τη Μπάγερν με 2-1. Τώρα, στην επανέναρξη των πρωταθλημάτων, η ομάδα της Φρανκφούρτης ηττήθηκε εντός έδρας με 2-1 από τη Χέρτα Βερολίνου.
Η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 από τα γκολ των Ρίχτερ (7′) και Εκέλενκαμπ (63′) και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 78′ με πέναλτι του Πασιέντσα.
![Άιντραχτ Φρανκφούρτης Άιντραχτ Φρανκφούρτης](/image/s320x/file/files/1/2021/10/AP21273621951497-1.jpg)
Χωρίς νίκη εντός έδρας
Με αυτή την ήττα η Άιντραχτ παρέμεινε μόλις στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ εντύπωση προκαλεί το γεγονός ότι δεν έχει νικήσει ακόμη στην έδρα της φέτος. Η ομάδα της Φρανκφούρτης τρεις ισοπαλίες και μία ήττα στη Bundesliga, ενώ και στο Europa League είχε αναδειχθεί ισόπαλη (1-1) με τη Φενέρμπαχτσε.