Με μια εντυπωσιακή εμφάνιση στο ντεμπούτο του Ερνέστο Βαλβέρδε, ο Ολυμπιακός συνέτριψε τη Ρόμα με 5-1. Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και μόλις στο 5ο λεπτό άνοιξε το σκορ με γκολ του Ιμπαγάσα. Ωστόσο η Ρόμα ισορρόπησε γρήγορα τον αγώνα και μόλις στο 12ο λεπτό ισοφάρισε με γκολ του Μενέζ.

Οι Ιταλοί έχασαν και άλλες ευκαιρίες καθώς η άμυνα του Ολυμπιακού είχε αρκετά προβλήματα. Στο δεύτερο ημίχρονο οι ερυθρόλευκοι ήταν καταιγιστικοί και με γκολ των Ντουντού στο 51ο λεπτό, του Μήτρογλου στο 60ο λεπτό, του Φετφατζίδη στο 77ο λεπτό και του Σοιλέδη στο 84ο λεπτό ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 5-1.

Αισιόδοξος για το μέλλον εμφανίστηκε ο Ερνέστο Βαλβέρδε σε δηλώσεις του αμέσως μετά το τέλος του αγώνα. Ωστόσο τόνισε ότι ήταν ένα φιλικό παιχνίδι και χρειάζεται πολύ δουλειά για πετύχει τους στόχους του ο Ολυμπιακός.