Λίγες μέρες μετά την ήττα της στο ντέρμπι της Serie A από την Ίντερ, η Μίλαν βρήκε «παρηγοριά» στο Κύπελλο Ιταλίας. Αν και η νίκη με σκορ 2-1 κόντρα στη Νοβάρα -και μάλιστα στην παράταση- δεν μπορεί να συγκριθεί με την πίκρα μιας αποτυχίας στο ντέρμπι του Μιλάνου, τουλάχιστον της δίνει την πρόκριση για τα προημιτελικά του θεσμού.

Αφήνοντας αρκετούς από τους λεγόμενους βασικούς στον πάγκος, οι «ροσονέρι» θεώρησαν πως το τέρμα του Ελ Σαραουΐ στο 24’ θα ήταν αρκετό για να περάσουν στους «8». Σε μια από τις επισκέψεις της στα καρέ του Αμέλια όμως, η Νοβάρα κατόρθωσε και να στείλει το ματς στην παράταση.

Εκεί «μίλησε» ο Πάτο, ο οποίος σκόραρε στο 101’, ενώ λίγο αργότερα και ο άλλος Βραζιλιάνος που είχε περάσει ως αλλαγή, ο Ρομπίνιο, είδε προσπάθειά του να σταματά στο δοκάρι.