Ο Πάτρικ Γιανγκ δεν ήταν στο παρκέ στα τελευταία δραματικά δευτερόλεπτα του αγώνα, αλλά ήταν εκείνος που όταν μπήκε στην δεύτερη περίοδο του αγώνα πήρε στις πλάτες του την ομάδα και την κράτησε όρθια. Έπαιξε εξαιρετική άμυνα, ήταν εύστοχος στις βολές, προσέφερε και στην επίθεση και γενικά έδωσε την ενέργεια που χρειαζόταν η ομάδα του για να πλησιάσει στο σκορ και τελικά να πάρει την νικη με 64 – 62. Ο θηριώδης σέντερ ήταν εκείνος, με τον Μπιρτς να παίζει ελάχιστα, που με τον ποιοτικό χρόνο που πέρασε στο παρκέ βοήθησε τον Μιλουτίνοφ να πάρει τις ανάσες που χρειαζόταν και να μοιραστεί αρμονικά ο χρόνος μεταξύ των δυο τους. Ο Αμερικανός στα 11΄και 09” που βρέθηκε στο παρκέ πρόλαβε και έβαλε 7 πόντους, ενώ κατέβασε και 2 ριμπάουντ. Μετά το τέλος του παιχνιδιού και όντας αρκετά ευδιάθετος ο Πάτρικ Γιανγκ μίλησε στο gazzetta.gr για τον τρόπο με τον οποίο ήρθε τελικά η ανατροπή κόντρα στον Παναθηναϊκό, τις σκέψεις του στο -10, την πίστη του κόσμου που αλλάζει τα δεδομένα στο παρκέ, αλλά και την «μάχη» του ΟΑΚΑ που μπορεί να γίνει μια επανάληψη του περσινού «ερυθρόλευκου» θριάμβου. Αρχικά ο Αμερικανός σέντερ κλήθηκε να απαντήσει για τις σκέψεις που έκανε όταν ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει με δέκα πόντους πέντε λεπτά περίπου πριν την λήξη του παιχνιδιού. Από την νευρικότητα σε… δύο σουτ που χρειάστηκαν για να αλλάξουν όλο το παιχνίδι και από εκεί σε μια τεράστια νίκη. «Θα σου έλεγα ψέμματα αν σου απαντήσω ότι δεν ήμουν νευρικός όταν βρεθήκαμε πίσω με 10 πόντους και 5 λεπτά να μένουν για το τέλος. Αλλά θα το πούμε ακόμα μια φορά, αυτή η ομάδα έχει δείξει τι είναι ικανή να κάνει. Αυτή η ομάδα έχει γράψει ιστορία με το να γυρνάει αποτελέσματα. Μείναμε όλοι ενωμένοι, παλέψαμε, προσπαθήσαμε σκεφτήκαμε ότι έχει μείνει αρκετός χρόνος μέχρι να τελειώσει το παιχνίδι. Χρειάστηκαν 2 σουτ για να επιστρέψουμε στο παιχνίδι, οπότε μόλις μειώσαμε την διαφορά, η νευρικότητα έφυγε, καθαρίσαμε το μυαλό μας και επιστρέψαμε στο πλάνο που είχαμε για την νίκη. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να βγάλουμε τις άμυνες και να πάρουμε τελικά την νίκη». Στην ερώτηση για το τι άλλαξε στο τέλος και ο Ολυμπιακός πήρε την νίκη ο Πάτρικ Γιανγκ προβληματίστηκε. Αφού πήρε λίγο χρόνο για να σκεφτεί και να αναλύσει στο μυαλό του την εξέλιξη του παιχνιδιού, ο «θηριώδης» σέντερ στάθηκε κυρίως στην άμυνα και στην επιθετικότητα που έβγαλαν οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου στα τελευταία 5 λεπτά του παιχνιδιού. «Δεν τους σταματούσαμε στην άμυνα. Επιτρέψαμε στον Τζέιμς να σκοράρει αρκετά στο τέλος. Κάτι μας έλειπε στην τελική προσπάθεια. Αυτό το βρήκαμε όταν ανεβάσαμε την επιθετικότητα μας στο παιχνίδι και βγήκαμε πιο δυνατά στην άμυνα πάνω τους. Όταν βρεθήκαμε με δέκα πόντους πίσω στο 58- 48 δεν τους αφήσαμε να σκοράρουν ξανά πέρα από δύο πόντους. Αυτό ήταν που έκανε την διαφορά. Γίναμε επιθετικοί, σκοράραμε και πήραμε την διαφορά παίζοντας επιθετική άμυνα πάνω τους». Όπως είναι φυσικό δεν γινόταν να μην σχολιάσει και την «καυτή» ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι οπαδοί του Ολυμπιακού, ενώ δεν δίστασε να παραδεχτεί ότι όταν οι ίδιοι οι παίκτες αρχίζουν να αμφιβάλουν ο κόσμος και η πίστη του παίζει καθοριστικό ρόλο. «Η βοήθεια από τον κόσμο ήταν τρομερή. Χρειαζόμαστε τους οπαδούς, ειδικά όταν παίζουμε κόντρα στον Παναθηναϊκό. Πάντα τους χρειαζόμαστε δίπλα μας, να δίνουμε το καλύτερο για εκείνους και ειδικά όταν χάνουμε την συγκέντρωση μας και αρχίζουμε να αμφιβάλλουμε για εμάς χρειαζόμαστε τους οπαδούς να μας πιέσουν και να μας βοηθήσουν να βρούμε ξανά τον στόχο μας». Κλείνοντας έδωσε το σύνθημα… πρωταθλήματος στο ΟΑΚΑ, θυμίζοντας και τον τρόπο που πήραν πέρυσι το πρωτάθλημα οι «ερυθρόλευκοι». «Δεν πάμε εκεί με καμία άλλη σκέψη στο μυαλό μας πέρα από την νίκη. Το κάναμε ξανά πέρυσι και είμαστε έτοιμοι να πάμε εκεί και να το κάνουμε ξανά. Πάμε να πολεμήσουμε και η καλύτερη ομάδα θα είναι εκείνη που θα βρεθεί στην κορυφή». Πηγή: gazzetta.gr