Με Διαμαντίδη, Καλάθη, Σάτο, Φώτση και Βουγιούκα ξεκινά ο Ομπράντοβιτς. Πρώτο εύστοχο καλάθι από τον Άντερσον 3-0, άμεση η απάντηση από τον Βουγιούκα (3-2). Στο λόου ποστ πηγαίνει την μπάλα ο Παναθηναϊκός. Πόντο-πόντο πορεύονται οι δύο ομάδες. Δύο συνεχόμενα καλάθια του Λόρμπεκ, όμως, φέρνουν την Μπαρτσελόνα στο +5 (11-6). Στο -1 οι “πράσινοι” με Βουγιούκα και Νίκολας (11-10). Ισοφαρίζουν οι παίκτες του Ομπράντοβιτς με τον αρχηγό της ομάδας σε 14-14 και όπλο την πιεστική άμυνα. Ο Παναθηναϊκός δεν επιχείρησε στην πρώτη περίοδο ούτε ένα σουτ από τα 6,75.

Με την εκκίνηση του 2ου δεκάλεπτου μπαίνει δυνατά στο παρκέ ο Διαμαντίδης και με τέσσερις δικούς του πόντους φέρνει μπροστά τους φιλοξενούμενους με 18-14. Εν’Ντονγκ και Γκριμάου ξαναδίνουν προβάδισμα στην ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ (21-18). Ζημιά κάνει ο πρώην “πράσινος” Γιάκα Λάκοβιτς με ένα λέι απ και ένα τρίποντο (26-21). Οι Αμερικανοί του Παναθηναϊκού, Νίκολας και Μπατίστ, μειώνουν σε 26-25. Καλό νέο για το “τριφύλλι” το τρίτο φάουλ του Εν’ Ντονγκ. Τρίποντο από τον Άντερσόν φέρνει τους “μπλαουγκράνα” στο +4 (29-25). Πρώτο τρίποντο στο ματς για τους παίκτες του “Ζοτς” από τον Νίκολας και μάλιστα εύστοχο, για το 30-30. Λόρμπεκ, Πέροβιτς και ο Ναβάρο με ένα τρίποντο τρέχουν σερί 7-0 και φέρνουν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της 1′ πριν την ολοκλήρωση του δευτέρου δεκαλέπτου. Απαντούν οι πρωταθλητές Ελλάδα με λέι απ του Αμερικανού σούτινγκ γκαρντ και ένα τρίποντο του αρχηγού του (37-35)

Πηγή: sportfm.gr